Studia licencjackie – na czym to polega?

Jerzy Biernacki
22.08.2016

W Polsce przez lata obowiązywał klasyczny podział, który zakładał, że wyższym wykształceniem może się szczycić wyłącznie absolwent studiów magisterskich. To się już zmieniło i obecnie, podobnie jak w większości krajów europejskich, wyższe wykształcenie daje także uzyskanie tytułu licencjata. Czym jednak są studia licencjackie? Jaka jest różnica w stosunku do magisterskich?

Studia licencjackie – czyli co?

Studia licencjackie nie są – jak się powszechnie uważa – krótszą odmianą magisterskich. To osobny tryb studiów o charakterze zawodowym. Student po ukończeniu 3 lat uzyskuje tytuł licencjata, czyli osoby przygotowanej do pracy w ramach swojej specjalizacji. To istotna różnica w stosunku do studiów magisterskich, które nie zawsze kończą się uzyskaniem uprawnień zawodowych.

Warto wiedzieć

Studia magisterskie są dedykowane osobom chcącym zdobyć dogłębną wiedzę w danej dziedzinie lub kontynuować karierę naukową.

Ile trwają studia licencjackie? Aby uzyskać tytuł licencjata trzeba ukończyć 6 lub 7 semestrów, w zależności od kierunku.

Jak przebiega nauka?

Różnica między studiami licencjackimi a magisterskimi jest doskonale widoczna już w samym programie nauczania. Osoba wybierająca studia zawodowe ma znacznie mniej przedmiotów. Ograniczone są szczególnie zajęcia dydaktyczne i wykłady na rzecz zajęć praktycznych i przedmiotów specjalizacyjnych.

Pamiętaj

Ukończenie studiów licencjackich wiąże się z koniecznością zaliczenia praktyki zawodowej w firmie lub instytucji powiązanej z kierunkiem kształcenia.

Po licencjacie pora na dalszą naukę

Tytuł licencjata wciąż nie jest w naszym kraju poważany, co wynika głównie z nieznajomości charakteru tych studiów. Dlatego większość osób po uzyskaniu licencjatu decyduje się na magisterskie studia uzupełniające. Trwają one 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, co dopełnia wykształcenie i zwiększa szanse zainteresowanego na znalezienie atrakcyjnej pracy.

Ważne

Magisterskie studia uzupełniające na uczelniach państwowych nie są przeznaczone dla każdego absolwenta studiów licencjackich. Zwykle trzeba mieć odpowiedni wynik na dyplomie ukończenia licencjatu. Na uczelniach prywatnych nikt raczej o to nie pyta.

Taki tryb zdobywania wyższego wykształcenia – czyli licencjat + magisterka – jest bardzo dobrym pomysłem. Z jednej strony młody człowiek uzyskuje specjalistyczną wiedzę i przygotowanie zawodowe, z drugiej uzupełnia informacje mogące mu się przydać na dalszym etapie kariery zawodowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie