Studia w Norwegii. Wszystko, co chcesz o nich wiedzieć

Krzysztof Jagielski
13.07.2017

Bardzo wysoki poziom kształcenia, bogata oferta edukacyjna, atrakcyjne programy stypendialne i szansa osiągania niebotycznych – jak na polskie warunki – zarobków w przyszłości. To główne powody, dla których młodzi Polacy interesują się tematem podjęcia studiów w Norwegii. Ten piękny kraj ma wiele do zaoferowania ambitnym żakom, co jednak nie oznacza, że każdy maturzysta może bez problemu podjąć studia po drugiej stronie Bałtyku. Co musisz wiedzieć o studiach w Norwegii? Przeczytaj.

Jakie kierunki można studiować w Norwegii?

Wybór jest ogromny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie (może poza osobami chcącymi studiować polonistykę). W Norwegii dział ponad 70 uczelni państwowych i prywatnych, a prawdziwą gratką dla wielu młodych ludzi z całego świata są szkoły o profilu wojskowym, nadzorowane przez tamtejsze Ministerstwo Obrony. Zapewniają one zdobycie doskonałego wykształcenia i praktycznie gwarantują pracę w strukturach sił zbrojnych Norwegii czy NATO.

Studia w Norwegii nie różnią się zasadniczą od tych w Polsce. Ten kraj bierze udział w tzw. Procesie Bolońskim, co oznacza, że oferowane stopnie akademickie są zbliżone do naszych. Można więc zostać magistrem i licencjatem lub skończyć sześcioletnie studia zawodowe. Uczelnie artystyczne, pedagogiczne i muzyczne oferują ponadto roczne studia magisterskie i czteroletnie studia licencjackie.

Jak dostać się na studia w Norwegii?

Przede wszystkim trzeba zdać maturę w Polsce, a w przypadku niektórych kierunków także uzyskać dobre oceny z konkretnych przedmiotów. Rekrutacja jest niemal identyczna jak w Polsce. Należy zarejestrować się w systemie elektronicznej rekrutacji, dostarczyć dokumenty (kopię dowodu tożsamości, przetłumaczone świadectwo maturalne oraz wniosek o przyjęcie na studia) i oczywiście dopilnować wszystkich terminów.

Niektóre norweskie uczelnie stosują jeszcze system egzaminów wstępnych, ale jest to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Niemniej dostanie się na studia w Norwegii jest dość trudne – głównie z uwagi na ograniczenie liczby miejsc dla zagranicznych żaków i olbrzymie zainteresowanie.

Co ze znajomością języka?

Większość kierunków magisterskich jest prowadzonych w języku angielskim – kandydat musi się jednak legitymować doskonałą znajomością języka, potwierdzoną certyfikatem TOEFL, IELTS, APIEL lub CAE/CPE.

Jeśli maturzysta z Polski chciałby podjąć studia licencjackie w Norwegii, to niestety musi wykazać się znajomością języka norweskiego, czyli zdać egzamin na poziomie III. Niektóre uczelnie organizują dla kandydatów letnie szkoły językowe.

Czy studiowanie w Norwegii jest drogie?

Samo studiowanie jest bezpłatne, co również tłumaczy tak duże zainteresowanie norweskimi uczelniami ze strony zagranicznych maturzystów. Żak musi jedynie ponosić miesięczny koszt nazywany opłatą semestralną, którego wysokość wynosi od 300 do 600 koron (od 135 do 270 złotych). W zamian zyskuje się jednak zniżki na komunikację miejską i do wielu instytucji kultury.

Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii: koszty życia w Norwegii są niezwykle wysokie. Ceny nawet podstawowych produktów są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce, co może być barierą nie do pokonania dla studenta z naszego kraju.

Dlatego decydując się na studia w Norwegii warto postarać się o stypendium socjalne lub naukowe, ewentualnie podjąć pracę. Nawet dorywcze zajęcia pozwalają zarobić o wiele więcej pieniędzy niż na pełnym etacie w Polsce.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie