Studiujesz? Wykorzystaj ten czas efektywnie! 4 złote rady

Jerzy Biernacki
29.05.2017

Studia to dla jednych kolejny etap w drodze na zawodowy szczyt, a dla innych pięć lat zabawy i cieszenia się urokami młodości. Wymagający rynek pracy, ciśnienie na robienie kariery, wzorzec bogacenia się – to wszystko powoduje, że młodzi ludzie masowo wybierają kierunki studiów, które mogą im zagwarantować dostatek w przyszłości. Samo dostanie się na studia, a nawet ich ukończenie, to jednak nie wszystko. W dzisiejszych czasach liczy się to, aby wykorzystać okres studiów jak najbardziej efektywnie. Poznaj 4 rady, które Ci w tym pomogą.

 

  1. Szybko określ swoją specjalizację – choć na większości kierunków studiów żacy zaczynają się specjalizować dopiero w okolicach 2-3 roku, to naprawdę warto pomyśleć o tym znacznie wcześniej. Zastanów się, dlaczego wybrałeś akurat ten kierunek? Co chcesz po nim robić? Jakich umiejętności nabyć? Dzięki temu będzie Ci nie tylko łatwiej wybrać specjalizację, ale także nabierzesz przekonania, że to, czego się uczysz, ma dla Ciebie konkretną wartość.
  2. Zacznij się usamodzielniać – jako dorosły człowiek możesz już podejmować decyzje i kierować swoim życiem. Nawet jeśli mieszkasz z rodzicami, to jak najszybciej pomyśl o sposobach na usamodzielnienie się. Możesz poszukać dodatkowej pracy (w weekendy lub popołudniami), zaproponować rodzicom dorzucanie się do czynszu i innych opłat, kupować sobie ubrania i robić zakupy spożywcze. To świetna szkoła życia i gwarancja, że etap całkowitego przejścia „na swoje” nie będzie aż tak bolesny.
  3. Szukaj pracy zgodnej z Twoim wykształceniem – możesz zacząć rozsyłać swoje CV do różnych firm nawet po skończeniu 3. roku studiów. Współczesny rynek pracy jest trudny dla pracodawców, którzy mają wielkie problemy ze znalezieniem specjalistów. Istnieje więc duża szansa, że taka firma najpierw zaproponuje Ci pracę zdalną, „z doskoku”, a jednocześnie zagwarantuje Ci etat zaraz po skończeniu studiów. Zebrane doświadczenie będzie bezcenne.
  4. Zaangażuj się w życie uczelni – praca w samorządzie studencki, wychodzenie z inicjatywami, pomoc przy organizacji juwenaliów – to wszystko może zaprocentować w przyszłości, bo nauczy Cię działania w grupie i brania dużej odpowiedzialności na swoje barki. Nabyte umiejętności będą przydatne, jeśli np. zamierzasz w przyszłości założyć własną firmę i kierować zespołem pracowników.

 

Najważniejsze jest zatem to, aby spędzić okres studiów aktywnie, wiedząc, czego się chce od życia i wytyczając sobie jasną drogę. Stosując się do wymienionych rad będziesz mieć pewność, że po skończeniu studiów nie zostaniesz tylko z dyplomem w kieszeni i bez żadnego pomysłu na to, co robić dalej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie