Twój studencki budżet się nie dopina? Sprawdź, co możesz zrobić

Jerzy Biernacki
27.01.2020

Studia w obcym mieście, a tym bardziej za granicą, wiążą się z dość wysokimi kosztami życia. Nie zawsze młodzi ludzie mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony rodziców. Opłacenie stancji lub mieszkania, jedzenie, materiały naukowe, dojazdy – to wszystko nieźle drenuje portfel żaka, w efekcie czego dość powszechne jest zjawisko niedopinania się studenckiego budżetu. Można oczywiście coś z tym zrobić, ale wymaga to odrobiny zaangażowania. Gotowe sposoby znajdziesz w naszym poradniku.

Praca dorywcza

Nawet jeśli studiujesz dziennie, to bez problemu możesz sobie zorganizować czas w taki sposób, aby móc podjąć pracę dorywczą – chociażby w weekendy czy popołudniami. Nigdy też nie jest tak, że student jest obłożony zajęciami od poniedziałku do piątku przez całe dnie. Ofert pracy dorywczej nie brakuje, a to świetny sposób na podreperowanie studenckiego budżetu.

Załóż własny biznes

Opcja dla odważnych i raczej dla studentów ostatniego lub przedostatniego roku. Masz już wtedy dość wiedzy, aby móc oferować specjalistyczne usługi z dziedziny, w której się kształcisz. Oczywiście możesz też założyć biznes w zupełnie innej branży – Internet daje tutaj ogromne pole do popisu.

Freelancing

Freelancerzy, czyli osoby wykonujące różne zlecenia dorywczo i na podstawie umowy cywilnoprawnej, są poszukiwani w wielu branżach – chociażby reklamowej. Jeśli masz talent np. do projektowania grafiki czy świetnie radzisz sobie z przepisywaniem tekstów, to zarejestruj się na jednym z portali ogłoszeniowych dla freelancerów. Prędzej czy później dostaniesz jakieś zlecenie.

Postaraj się o stypendium naukowe lub socjalne

Jeśli masz dobre oceny, to z uzyskaniem stypendium naukowego nie powinno być wielkiego problemu. Sprawdź również, czy stypendiów dla zdolnych żaków nie oferuje np. marszałek województwa czy prezydent miasta, w którym studiujesz. Dobrą opcją będzie też złożenie wniosku o stypendium socjalne, przeznaczone dla studentów w trudnej sytuacji materialnej. Każda uczelnia ma tutaj własne kryteria, dlatego od razu zgłoś się do dziekanatu lub samorządu studenckiego.

Poszukaj konkursów, w których możesz pokazać swoje talenty

Fajny sposób na to, aby szybko podreperować budżet. Na pewno znajdziesz jakiś konkurs, w którym przydadzą się Twoje talenty czy wiedza zdobyta na studiach. Do wygrania zwykle są nagrody rzeczowe, ale te przecież można później spieniężyć.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie