Studia w obcym mieście, a tym bardziej za granicą, wiążą się z dość wysokimi kosztami życia. Nie zawsze młodzi ludzie mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony rodziców. Opłacenie stancji lub mieszkania, jedzenie, materiały naukowe, dojazdy – to wszystko nieźle drenuje portfel żaka, w efekcie czego dość powszechne jest zjawisko niedopinania się studenckiego budżetu. Można oczywiście coś z tym zrobić, ale wymaga to odrobiny zaangażowania. Gotowe sposoby znajdziesz w naszym poradniku.
Nawet jeśli studiujesz dziennie, to bez problemu możesz sobie zorganizować czas w taki sposób, aby móc podjąć pracę dorywczą – chociażby w weekendy czy popołudniami. Nigdy też nie jest tak, że student jest obłożony zajęciami od poniedziałku do piątku przez całe dnie. Ofert pracy dorywczej nie brakuje, a to świetny sposób na podreperowanie studenckiego budżetu.
Opcja dla odważnych i raczej dla studentów ostatniego lub przedostatniego roku. Masz już wtedy dość wiedzy, aby móc oferować specjalistyczne usługi z dziedziny, w której się kształcisz. Oczywiście możesz też założyć biznes w zupełnie innej branży – Internet daje tutaj ogromne pole do popisu.
Freelancerzy, czyli osoby wykonujące różne zlecenia dorywczo i na podstawie umowy cywilnoprawnej, są poszukiwani w wielu branżach – chociażby reklamowej. Jeśli masz talent np. do projektowania grafiki czy świetnie radzisz sobie z przepisywaniem tekstów, to zarejestruj się na jednym z portali ogłoszeniowych dla freelancerów. Prędzej czy później dostaniesz jakieś zlecenie.
Jeśli masz dobre oceny, to z uzyskaniem stypendium naukowego nie powinno być wielkiego problemu. Sprawdź również, czy stypendiów dla zdolnych żaków nie oferuje np. marszałek województwa czy prezydent miasta, w którym studiujesz. Dobrą opcją będzie też złożenie wniosku o stypendium socjalne, przeznaczone dla studentów w trudnej sytuacji materialnej. Każda uczelnia ma tutaj własne kryteria, dlatego od razu zgłoś się do dziekanatu lub samorządu studenckiego.
Fajny sposób na to, aby szybko podreperować budżet. Na pewno znajdziesz jakiś konkurs, w którym przydadzą się Twoje talenty czy wiedza zdobyta na studiach. Do wygrania zwykle są nagrody rzeczowe, ale te przecież można później spieniężyć.