Twoje dziecko zmienia szkołę? Sprawdź, jak możesz mu pomóc

Krzysztof Jagielski
09.03.2018

Zmiana szkoły to zawsze ogromne przeżycie dla ucznia, szczególnie bardzo młodego. Rodzice niechętnie decydują się na ten krok, jednak czasami nie mają wyboru (przeprowadzka, niezadowolenie z poziomu kształcenia). Największy stres związany z przeniesieniem się do nowego środowiska szkolnego przeżywa jednak dziecko. Dlatego musisz mu pomóc, przynajmniej na początku. Jak to zrobić z głową? Przeczytaj nasz poradnik.

Zacznij od rozmowy z dyrektorem i wychowawcą

Doświadczony i empatyczny pedagog z pewnością roztoczy nad „nowym” parasol ochronny, oczywiście tylko na pewien czas. Mimo to warto porozmawiać o swoich obawach z dyrekcją, a przede wszystkim z wychowawcą klasy, do której ma dołączyć pociecha. Wytłumacz motywy zmiany szkoły, zdradź jak najwięcej szczegółów na temat dziecka, opowiedz o jego talentach i ewidentnych słabościach.

Im więcej powiesz nauczycielowi, tym łatwiej będzie mu dotrzeć do nowego ucznia. Pedagog z pewnością pomoże wychowankowi zasymilować się z resztą klasy. Taka rozmowa powinna też Cię uspokoić, dzięki czemu dziecko również będzie mniej zestresowane pierwszym dniem w nowej szkole.

Poproś o wsparcie innych rodziców

Rodzice powinni uczulić swoje dzieci, aby wykazywały się empatią w stosunku do nowego kolegi czy koleżanki. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie jakiejś małej imprezki dla dzieci – w takich nieformalnych okolicznościach Twoja pociecha znacznie szybciej zaprzyjaźni się z pozostałymi uczniami. Pomyśl o zaproszeniu kilkorga osób z nowej klasy dziecka np. do sali zabaw czy po prostu do domu.

Dzięki takiemu spotkaniu Ty także lepiej poznasz środowisko, do którego trafiło Twoje dziecko. Może Cię to uspokoić i pozwolić Ci nawiązać bliższe kontakty z pozostałymi rodzicami.

Angażuj się w życie dziecka

Pierwsze dni, a nawet tygodnie w nowej szkole, mogą być naprawdę bardzo stresujące dla dziecka. Nie udawaj więc, że Cię to interesuje. Codziennie staraj się poświęcić sporo czasu na rozmowę z pociechą. Wypytaj o to, jak idzie jej w szkole, czy ma już kolegów i koleżanki, jak ocenia nauczycieli, czy nie ma żadnych problemów.

Oczywiście bierz pod uwagę, że dziecko nie powie Ci wszystkiego, a wręcz spróbuje zataić przykre dla siebie informacje. Dlatego konfrontuj jego „zeznania” z opiniami nauczycieli. Po 3-4 tygodniach udaj się do szkoły i porozmawiaj z wychowawcą. Pedagog z pewnością rzeczowo oceni asymilacyjne postępy ucznia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie