Edukacja domowa robi furorę wśród rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom możliwie najlepsze warunki do nauki i jednocześnie uchronić je przed wpadnięciem w bezlitosne tryby oświatowej machiny. Decydując się na nauczanie dziecka w domu, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to opcja idealna i ma kilka zasadniczych wad. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Jeśli ktokolwiek myśli, że edukacja domowa jest za darmo, to bardzo się myli. Nie zapominajmy, że w szkole dziecko i nauczyciel mają dostęp do pomocy naukowych. Rodzic natomiast musi je zorganizować we własnym zakresie. Owszem, wiele rzeczy można wykonać samodzielnie, ale to znów kosztuje czas. Na dłuższą metę nie da się też całkowicie zrezygnować z podręczników.
Nieprzypadkowo na edukację domową decydują się rodzice, z których jedno nie pracuje zawodowo. Trudno sobie wyobrazić, aby na taki krok mogły sobie pozwolić osoby pracujące od 8 do 16. Edukacja domowa to masa wyrzeczeń, choć wiele zależy tutaj oczywiście od narzuconego tempa i indywidualnych zdolności ucznia.
Są dni, gdy sporo materiału można zrobić w ciągu 1-2 godzin, ale są i takie, gdy dane zagadnienie trzeba omawiać przez cały tydzień. Z tego powodu rodzicowi trudno jest zaplanować sobie obowiązki zawodowe czy nawet domowe.
Jesteśmy tylko ludźmi i choć bardzo kochamy własne dzieci, to nie oszukujmy się – czasami nieźle działają nam na nerwy. Każdy rodzic decydujący się na nauczanie pociechy w domu musi brać pod uwagę scenariusz, w którym dziecko zacznie się buntować. Wspólne wykonywanie obowiązków edukacyjnych sprzyja konfliktom i te niemal na pewno się pojawią. Tempo ich łagodzenia zależy od empatii rodzica.
Nie jest natomiast tajemnicą, że sporo rodzin po czasie decyduje się jednak posłać dziecko do „normalnej” szkoły, ponieważ edukacja domowa wprowadza niepotrzebne napięcie między domownikami.
To poważny problem, który trzeba wziąć pod uwagę przed ostatecznym zdecydowaniem się na nauczanie dziecka w domu. Oczywiście rodzic nie musi być geniuszem w wielu dziedzinach, ale powinien mieć więcej niż podstawową wiedzę z zakresu szkolnego. Dodatkowo wskazane jest, aby rodzic miał zdolności pedagogiczne. To nie jest zajęcie dla nerwusów i tyranów.