Zalety wiejskiej szkoły podstawowej: dlaczego warto zapisać do niej dziecko?

Andrzej Winnicki
02.09.2019

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyprowadzkę na wieś – oczywiście mamy tutaj na myśli małe miejscowości położone blisko aglomeracji. Wybudowanie domu w takim miejscu stanowi świetną alternatywę dla zakupu mieszkania w centrum miasta. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z wad takiego rozwiązania – przede wszystkim ograniczonego dostępu do typowo miejskiej infrastruktury, rozrywek i edukacji. Z punktu widzenia rodziców szczególnie problematyczna jest ta ostatnia kwestia. Wiele osób, które wyprowadziły się na wieś, decyduje się posłać dziecko do szkoły podstawowej w mieście, godząc się z codziennymi dojazdami. Nie warto jednak z góry przekreślać wiejskiej szkoły, która ma wiele istotnych zalet. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Kameralność

W czasach, gdy miejskie szkoły są często skrajnie przeludnione, a uczniowie muszą uczyć się na trzy zmiany, ten argument nabiera podwójnego znaczenia. Wiele wiejskich szkół to małe placówki, w których uczniowie mogą poczuć się bezpieczniej. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją edukacyjną ścieżkę.

Mniej liczne klasy

Czy można sobie wyobrazić komfortową naukę w klasie zajmowanej przez trzydzieścioro dzieci? Raczej nie. Jest to ważny argument przemawiający za tym, aby przynajmniej rozważyć posłanie dziecka do wiejskiej szkoły, w której klasy nierzadko liczą zaledwie kilkanaścioro uczniów.

Bliższy kontakt z nauczycielami

Nie jest to oczywiście regułą, ale jednak w sytuacji, gdy nauczyciel ma w klasie np. siedemnaścioro a nie trzydzieścioro uczniów, może poświęcić swoim podopiecznym znacznie więcej uwagi. W dodatku nie zapominajmy, że w wiejskich szkołach bardzo często nauczyciele są sąsiadami swoich uczniów, co w pewien sposób wpływa na dzieci dyscyplinująco i zwiększa ich szacunek do nauczyciela.

Brak uciążliwych dojazdów

Owszem, miejskie szkoły mogą uchodzić za bardziej prestiżowe, ale co z tego, jeśli dziecko będzie wychodzić z domu o 7 rano, a wracać dopiero wieczorem, bo rodzice najpierw muszą odstać swoje w korkach? Warto mieć to na względzie, ponieważ na etapie podstawówki kolosalne znaczenie ma to, aby zapewnić dziecku komfortowe warunki do nauki i odpoczynku.

Często zaskakująca jakość infrastruktury i wyposażenia

Już dawno minęły czasy, gdy pomiędzy wiejskimi i miejskimi szkołami była przepaść jeśli chodzi o wyposażenie, sale gimnastyczne czy komputerowe itd. Obecnie mnóstwo placówek działających na terenach wiejskich może się pochwalić bardzo nowoczesną infrastrukturą sfinansowaną z funduszy unijnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie