Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła obraz nie tylko polskiej edukacji, ale też szkolnictwa wyższego. Studenci praktycznie z dnia na dzień musieli przyzwyczaić się do nauki w trybie zdalnym, co nie wszystkim przyszło łatwo. Wiele wskazuje też na to, że najbliższa przyszłość będzie wyglądać podobnie. Jeśli masz poważne problemy ze skupieniem się podczas zdalnych zajęć i wykładów, to w naszym poradniku znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
Mamy na myśli wszystkie aplikacje, które informują Cię o nowych wiadomościach czy wydarzeniach, jak Facebook, Messenger czy WhatsApp. To rozpraszacze, z których nie powinieneś w ogóle korzystać podczas zajęć i wykładów online. Wyłącz więc wszystkie strony, które nie są Ci aktualnie do niczego potrzebne.
Skupieniu bardzo sprzyja ład na stanowisku pracy. Przed zajęciami online koniecznie posprzątaj całe biurko, usuwając z niego wszystkie przedmioty, które mogłyby Cię tylko rozpraszać, a na pewno do niczego Ci się teraz nie przydadzą.
Telefon to największy rozpraszacz, jaki można sobie wyobrazić. Szczególnie podczas nudnego wykładu możesz czuć silną pokusę sięgnięcia po smartfon i sprawdzenia, co tam słychać na Facebooku. Jeśli zostawisz telefon w innym pomieszczeniu, to nie będzie Ci się chciało po niego chodzić, a więc problem sam się rozwiąże.
Dzięki temu nie będziesz musiał odrywać się od wykładu czy zajęć, aby uzupełnić płyny. Jeśli szykuje się długi wykład, a Ty jesteś zaspany, to dobrym pomysłem może być zrobienie sobie kawy w termosie. Będziesz mieć do niej stały dostęp, rozbudzisz się i lepiej przyswoisz wiedzę przekazywaną przez wykładowcę.
Celem jest nie tylko posiadanie notatek, ale też wsparcie swojego umysłu i zmuszenie go do wytężonej pracy. Jest mnóstwo dowodów naukowych na to, że pisząc dużo łatwiej zapamiętujemy kluczowe informacje. Staraj się więc cały czas zapisywać to, co przekazuje wykładowca – koniecznie w zeszycie czy na kartce papieru.