Zdalne zajęcia i wykłady na uczelni: jak poprawić swoją koncentrację?

Andrzej Winnicki
08.03.2021

Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła obraz nie tylko polskiej edukacji, ale też szkolnictwa wyższego. Studenci praktycznie z dnia na dzień musieli przyzwyczaić się do nauki w trybie zdalnym, co nie wszystkim przyszło łatwo. Wiele wskazuje też na to, że najbliższa przyszłość będzie wyglądać podobnie. Jeśli masz poważne problemy ze skupieniem się podczas zdalnych zajęć i wykładów, to w naszym poradniku znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Wyłącz notyfikacje

Mamy na myśli wszystkie aplikacje, które informują Cię o nowych wiadomościach czy wydarzeniach, jak Facebook, Messenger czy WhatsApp. To rozpraszacze, z których nie powinieneś w ogóle korzystać podczas zajęć i wykładów online. Wyłącz więc wszystkie strony, które nie są Ci aktualnie do niczego potrzebne.

Zrób porządek na biurku

Skupieniu bardzo sprzyja ład na stanowisku pracy. Przed zajęciami online koniecznie posprzątaj całe biurko, usuwając z niego wszystkie przedmioty, które mogłyby Cię tylko rozpraszać, a na pewno do niczego Ci się teraz nie przydadzą.

Zostaw telefon w drugim pomieszczeniu

Telefon to największy rozpraszacz, jaki można sobie wyobrazić. Szczególnie podczas nudnego wykładu możesz czuć silną pokusę sięgnięcia po smartfon i sprawdzenia, co tam słychać na Facebooku. Jeśli zostawisz telefon w innym pomieszczeniu, to nie będzie Ci się chciało po niego chodzić, a więc problem sam się rozwiąże.

Przygotuj sobie coś do picia

Dzięki temu nie będziesz musiał odrywać się od wykładu czy zajęć, aby uzupełnić płyny. Jeśli szykuje się długi wykład, a Ty jesteś zaspany, to dobrym pomysłem może być zrobienie sobie kawy w termosie. Będziesz mieć do niej stały dostęp, rozbudzisz się i lepiej przyswoisz wiedzę przekazywaną przez wykładowcę.

Zapisuj sobie najważniejsze informacje

Celem jest nie tylko posiadanie notatek, ale też wsparcie swojego umysłu i zmuszenie go do wytężonej pracy. Jest mnóstwo dowodów naukowych na to, że pisząc dużo łatwiej zapamiętujemy kluczowe informacje. Staraj się więc cały czas zapisywać to, co przekazuje wykładowca – koniecznie w zeszycie czy na kartce papieru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie