Czym jest świadectwo pracy?

Mateusz Nowak
16.05.2023

Czym jest świadectwo pracy? Najprościej mówiąc, jest to dokument, który otrzymuje pracownik po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy o pracy. Od 2019 roku trzeba mieć na uwadze to, że pracodawca musi wręczyć pracownikowi świadectw pracy w ostatnim dniu trwania umowy. Istotne jest to, że dokument nie jest oświadczeniem woli pracodawcy, lecz oświadczeniem wiedzy. Co warto wiedzieć o świadectwie pracy? Jak wygląda jego treść?

Świadectwo pracy

Przyjrzyjmy się teraz temu, jaką treść ma świadectwo pracyTrzeba tutaj zawrzeć między innymi informacje dotyczące:

  • Wymiaru etatu
  • Zajmowanych stanowisk
  • Okresu zatrudnienia
  • Trybu rozwiązania umowy
  • Innych danych niezbędnych do ustalenia uprawnień pracowniczych. 

Ostatni punkt dotyczy przykładowo urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego, ojcowskiego, wychowawczego, wykonywania pracy tymczasowej, okresu odbytej czynnej służby wojskowej, okresów nieskładkowych itp. Jeśli pracownik zażąda umieszczenia informacji o zarobkach, pracodawca musi to zrobić. 

Termin wystawienia świadectwa pracy

Kiedy wystawić świadectwo pracy? Obowiązek ten leży po stronie pracodawcy i wiąże się z ostatnim dniem trwania umowy. Można je wręczyć pisemnie z pomocą upoważnionej osoby lub bezpośrednio. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy wysłać dokument pocztą lub inną metodą, w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy. Co ciekawe, świadectwo pracy wystawiane jest bez wniosku pracownika. Poza tym istnieje możliwość żądania wydania dokumentu w każdym momencie, w związku z wygaśnięciem umowy o pracę. Pracownik niekiedy żąda świadectwa, które dotyczy łącznego okresu zatrudnienia na podstawie umów, jakie przypada przed zgłoszeniem takiego żądania. W takiej sytuacji pracodawca przygotowuje dokument w ciągu 7 kolejnych dni. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcyBardzo ważne jest to, że wydanie świadectwa pracy nie może zostać uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą. 

Błędy w świadectwie pracy

W niektórych sytuacjach dochodzi do wystawienia dokumentu z błędami, jakie mogą dotyczyć np. okresu trwania zwolnienia lekarskiego lub urlopu wypoczynkowego. Wtedy powinniśmy zwrócić się do pracodawcy z prośbą o sprostowanie w ciągu 14 dni od uzyskania świadectwa pracy. Pracodawca musi dostosować się do prośby pracownika. Gdy zauważone zostaną błędy po tym czasie, nadal można skorzystać z korekty. Nie istnieje żaden ostateczny termin sprostowania, dlatego może ono mieć miejsce nawet po kilku latach. W razie konieczności poprawy błędów, pracodawca wydaje nowy dokument wraz z faktyczną datą wystawienia. Ponadto, do korekty załączane jest pismo, w którym wskazuje się na informacje dotyczące korekty. Wskazywane są punkty, które zostały poprawione wraz z adnotacją o proście zwrotu pierwotnego świadectwa pracy. Jak widać, jest to bardzo ważny dokument, który wskazuje na okres naszego zatrudnienia i inne ważne dane. Jest on przydatny chociażby wtedy, gdy poszukujemy nowej pracy lub chcemy się starać o różne świadczenia. 

Świadectwo pracy jest wystawiane przez pracodawcę zawsze wtedy, gdy rozwiązaniu ulega umowa o pracę. Można doręczyć takie pismo osobiście, za pomocą pośrednika lub pocztą. Należy je wystawić w dniu rozwiązania umowy o pracę, a w razie pocztowego przekazu, pracodawca ma na to 7 dni. W tym wypadku powinniśmy znać najważniejsze przepisy prawne, które pozwalają działać zgodnie z zasadami. Faktem jest, że w świadectwie pracy znajduje się wiele ważnych informacji, cennych dla każdego pracownika. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie