Czym jest świadectwo pracy? Najprościej mówiąc, jest to dokument, który otrzymuje pracownik po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy o pracy. Od 2019 roku trzeba mieć na uwadze to, że pracodawca musi wręczyć pracownikowi świadectw pracy w ostatnim dniu trwania umowy. Istotne jest to, że dokument nie jest oświadczeniem woli pracodawcy, lecz oświadczeniem wiedzy. Co warto wiedzieć o świadectwie pracy? Jak wygląda jego treść?
Przyjrzyjmy się teraz temu, jaką treść ma świadectwo pracy. Trzeba tutaj zawrzeć między innymi informacje dotyczące:
Ostatni punkt dotyczy przykładowo urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego, ojcowskiego, wychowawczego, wykonywania pracy tymczasowej, okresu odbytej czynnej służby wojskowej, okresów nieskładkowych itp. Jeśli pracownik zażąda umieszczenia informacji o zarobkach, pracodawca musi to zrobić.
Kiedy wystawić świadectwo pracy? Obowiązek ten leży po stronie pracodawcy i wiąże się z ostatnim dniem trwania umowy. Można je wręczyć pisemnie z pomocą upoważnionej osoby lub bezpośrednio. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy wysłać dokument pocztą lub inną metodą, w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy. Co ciekawe, świadectwo pracy wystawiane jest bez wniosku pracownika. Poza tym istnieje możliwość żądania wydania dokumentu w każdym momencie, w związku z wygaśnięciem umowy o pracę. Pracownik niekiedy żąda świadectwa, które dotyczy łącznego okresu zatrudnienia na podstawie umów, jakie przypada przed zgłoszeniem takiego żądania. W takiej sytuacji pracodawca przygotowuje dokument w ciągu 7 kolejnych dni. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy. Bardzo ważne jest to, że wydanie świadectwa pracy nie może zostać uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą.
W niektórych sytuacjach dochodzi do wystawienia dokumentu z błędami, jakie mogą dotyczyć np. okresu trwania zwolnienia lekarskiego lub urlopu wypoczynkowego. Wtedy powinniśmy zwrócić się do pracodawcy z prośbą o sprostowanie w ciągu 14 dni od uzyskania świadectwa pracy. Pracodawca musi dostosować się do prośby pracownika. Gdy zauważone zostaną błędy po tym czasie, nadal można skorzystać z korekty. Nie istnieje żaden ostateczny termin sprostowania, dlatego może ono mieć miejsce nawet po kilku latach. W razie konieczności poprawy błędów, pracodawca wydaje nowy dokument wraz z faktyczną datą wystawienia. Ponadto, do korekty załączane jest pismo, w którym wskazuje się na informacje dotyczące korekty. Wskazywane są punkty, które zostały poprawione wraz z adnotacją o proście zwrotu pierwotnego świadectwa pracy. Jak widać, jest to bardzo ważny dokument, który wskazuje na okres naszego zatrudnienia i inne ważne dane. Jest on przydatny chociażby wtedy, gdy poszukujemy nowej pracy lub chcemy się starać o różne świadczenia.
Świadectwo pracy jest wystawiane przez pracodawcę zawsze wtedy, gdy rozwiązaniu ulega umowa o pracę. Można doręczyć takie pismo osobiście, za pomocą pośrednika lub pocztą. Należy je wystawić w dniu rozwiązania umowy o pracę, a w razie pocztowego przekazu, pracodawca ma na to 7 dni. W tym wypadku powinniśmy znać najważniejsze przepisy prawne, które pozwalają działać zgodnie z zasadami. Faktem jest, że w świadectwie pracy znajduje się wiele ważnych informacji, cennych dla każdego pracownika.
Komunikat prasowy