Ustalenie stosunku pracy – czy pomóc może prawnik prawa pracy?

Krzysztof Jagielski
25.01.2024

Nie zawsze pracodawcy uczciwie podchodzą do kwestii samego zatrudnienia i, ze strony pracownika, może zachodzić potrzeba ustalenia stosunku pracy. Na czym polega taka czynność i jak pomóc może prawnik prawa pracy?

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe ustalenie stosunku pracy?

Musisz wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Kodeksem pracy nie można zastąpić umowy o pracę umowami innego rodzaju, w tym cywilnoprawnymi (zlecenie, o dzieło). Tymczasem, pomimo że pracownik wykonuje swoje obowiązki w sposób, który sugerowałby właśnie stosunek pracy, nie otrzymuje on należnej umowy o pracę. W ten sposób pracodawca nie tylko łamie prawo, ale też działa na niekorzyść zatrudnionej osoby.

Bez umowy o pracę pracownik traci bowiem prawo do płatnego urlopu, nic nie chroni go również przed zwolnieniem dosłownie z dnia na dzień. Ponieważ nie jest także objęty obowiązkowymi przy umowie o pracę składkami, nie jest naliczany mu staż pracy, ani też nie są odkładane środki na jego przyszłe świadczenia emerytalne.

Jak jednak ustalić, że taki pracownik faktycznie wykonuje pracę, która powinna być uregulowana poprzez umowę o pracę? Jeśli dochodzi do tego, że swoje obowiązki realizuje pod okiem pracodawcy, w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a do tego osobiście i odpłatnie, z całą pewnością spełnione zostają przesłanki do ustalenia stosunku pracy.

Jeżeli zachodzą podane wyżej okoliczności, występuje stosunek pracy – który powinien zostać uregulowany poprzez umowę o pracę, zamiast umowy cywilnoprawnej.

Ustalenie stosunku pracy z pomocą prawnika prawa pracy

Szukasz pomocy związanej z prawidłowym, skutecznym ustaleniem stosunku pracy? W takiej sytuacji nie warto podejmować tego trudu samodzielnie, tylko skorzystać z pomocy specjalisty. Prawnik prawa pracy będzie w stanie od razu wyjaśnić Tobie, w jaki sposób może potoczyć się sprawa.

Przede wszystkim konieczne będzie wystąpienie pracownika z pozwem o ustalenie stosunku pracy (pozew przeciw pracodawcy). Takie pismo może oczywiście sporządzić prawnik prawa pracy, który zadba o jego prawidłowe sformułowanie, a także złożenie i dotrzymanie terminów. Następnie, w sprawie toczącej się przed sądem, konieczne będzie udowodnienie, że pomiędzy pracodawcą i pracownikiem faktycznie doszło do nawiązania stosunku pracy, pomimo umowy cywilnoprawnej, a nie o pracę.

Pracodawca jest w takim przypadku często przygotowany do kontrargumentowania, dlatego tak istotne jest przedstawienie możliwie najbardziej wiarygodnych dowodów w sprawie czy też wezwanie świadków mogących potwierdzić słowa pracownika.

Z jakimi roszczeniami można wystąpić w pozwie o ustalenie stosunku pracy?

Prawnik prawa pracy ustala z klientem, z jakimi roszczeniami będzie występował w swoim pozwie przeciw pracodawcy. Może bowiem ubiegać się o ustalenie tylko i wyłącznie faktycznego stosunku pracy, by móc zaliczyć go do swojego okresu stażowego. Jednak należy podkreślić, że możliwe jest również wystosowanie żądania o wypłatę należnego wynagrodzenia czy ekwiwalentu za urlop, którego pracownik nie mógł wykorzystać.

Sprawy tego rodzaju mogą być wyjątkowo kłopotliwe dla pracodawcy – przede wszystkim ze względów finansowych. Jeśli bowiem przegra, nie tylko będzie musiał sprostać roszczeniom pracownika, ale też uiścić zaległe składki. Z całą zatem pewnością także pracodawca korzystać będzie ze wsparcia prawnika prawa pracy. Ty, jako pracownik, mając swojego pełnomocnika, masz wówczas większe szanse na odniesienie zwycięstwa.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie