5 największych błędów popełnianych przez osoby odpowiadające na ogłoszenie o pracę

Jerzy Biernacki
24.04.2017

Ogłoszenia o pracę publikowane w Internecie czy w prasie drukowanej bardzo często są nieprecyzyjne, a wręcz enigmatyczne, co samo w sobie znacznie utrudnia zadanie osobom potencjalnie zainteresowanym danym stanowiskiem. Bywa jednak tak, że choć ogłoszenie ma bardzo dokładną treść, to sami kandydaci popełniają proste błędy, w konsekwencji mogące przekreślić ich szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Wymieniamy 5 największych błędów tego typu.

  1. Niedołączenie listu motywacyjnego  – jeśli w ogłoszeniu jest wyraźnie napisane, że pracodawca oczekuje dołączenia do aplikacji listu motywacyjnego, to jego brak jest poważnym błędem. Świadczy to o tym, że kandydat albo słabo czyta, albo jest leniwy, albo nie jest skory do wykonywania poleceń. Każda z tych cech oczywiście nie jest zbyt pożądana przez pracodawców.
  2. Dołączenie elementów, o które nikt nie prosił – błędem jest także doprowadzenie do odwrotnej sytuacji. Czyli: w ogłoszeniu nie ma mowy o liście motywacyjnym, a mimo to kandydat go dołącza. Wówczas pracodawca może sobie pomyśleć, że ma do czynienia z osobą nadgorliwą, co nie zawsze sprawdza się podczas pracy w zespole. Ponadto dołączenie elementów, o które nikt nie prosił, także może świadczyć o tendencji do lekceważenia poleceń.
  3. Nietrzymanie się założeń – coraz więcej firm prowadzi wstępną rekrutację w sposób elektroniczny i w ogłoszeniu prosi, aby kandydaci zamiast wysyłać długie listy motywacyjne, napisali coś o sobie w 4-5 zdaniach w specjalnym formularzu. Takie ograniczenie świadczy o tym, że firma jest popularna wśród kandydatów i zwyczajnie nie ma czasu, aby dokładnie zapoznawać się z przydługimi esejami. W takiej sytuacji opisanie siebie w 40-50 zdaniach nie zda egzaminu i zostanie odebrane negatywnie – grozi to wręcz zbagatelizowaniem podania przez osobę prowadzącą rekrutację.
  4. Dopytywanie o to, czy aplikacja dotarła – jest to wyjątkowo irytujące i przynosi odwrotny skutek: pracodawca nabiera dystansu do kandydata, który zaczyna mu działać na nerwy. Jeśli w ogłoszeniu jest wyraźna informacja, że firma skontaktuje się tylko z wybranymi kandydatami, to dzwonienie i mailowanie w pytaniami o to, czy aplikacja dotarła, jest pozbawione sensu.
  5. Załączniki w mało popularnych formatach – to błąd techniczny, który jednak może mieć fatalne konsekwencje. CV i list motywacyjny zawsze należy wysyłać w powszechnie stosowanym formacie .pdf. Formaty .doc, .docx, czy tym bardziej .odt nie są obsługiwane przez wszystkie programy, a pracodawca na pewno nie będzie robić więcej niż musi, aby zapoznać się z treścią podania przesłanego w egzotycznym dla niego formacie.

Na to, czy Twoja kandydatura zostanie rozpatrzona, wpływ mają więc także drobiazgi. Unikaj wymienionych błędów, a na pewno zwiększysz swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie