Bon stażowy – jak możesz z niego skorzystać jako pracodawca?

Andrzej Winnicki
12.07.2021

Bon stażowy jest jednym z narzędzi aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Przyznają go starostwa powiatowe za pośrednictwem urzędów pracy. W dużym skrócie: starostwo pokrywa część wynagrodzenia stażysty pod warunkiem, że pracodawca zatrudni go później na okres nie krótszy niż sam staż. Dlaczego powinieneś się tym zainteresować szukając nowych pracowników? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym dokładnie jest bon stażowy?

Bon stażowy to forma wsparcia dla osób bezrobotnych, które nie mogą znaleźć pracy „w normalny” sposób, a nie załapały się też na staż organizowany przez pośredniak. W takiej sytuacji bezrobotny może we własnym zakresie poszukać firmy, która przyjmie go na staż.

Po uzyskaniu takiego zapewnienia i złożeniu wniosku, starostwo opiniuje go i jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to staż formalnie może się rozpocząć. Będzie on trwać pół roku. W tym czasie starostwo będzie wypłacać bezrobotnemu 1500 złotych miesięcznie oraz refundować mu część kosztów np. na dojazdy – można uzyskać do 600 złotych wypłacane w 100-złotowych transzach.

Pozostałą część wynagrodzenia stażysty pokrywa pracodawca, co jest już uzgadnianie między stronami. Ważne jest przy tym to, że jako pracodawca przyjmujący pracownika na staż w ramach bonu stażowego, zobowiązujesz się do zatrudnienia go na okres kolejnych minimum 6 miesięcy.

Dlaczego warto przyjąć pracownika na taki staż?

Po pierwsze: zyskujesz względnie taniego pracownika, którego możesz przetestować, a nawet jeśli się nie sprawdzi, to półroczny okres zatrudnienia nie stanowi aż tak wielkiego ryzyka. Istnieje natomiast spora szansa, że dana osoba będzie bardzo zaangażowana i pojętna, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy i przede wszystkim czasu na rekrutacji.

Po drugie: nie angażujesz od razu sporych środków w utworzenie nowego miejsca pracy. Przyjęcie stażysty w formule bonu stażowego jest więc świetnym rozwiązaniem dla rozwijających się firm, których nie stać na natychmiastowe pozyskanie specjalisty, za to chętnie przygotują sobie pracownika podczas stażu.

Jak znaleźć stażystę?

Firm zainteresowanych skorzystaniem z opcji bonu stażowego jest całkiem sporo, dlatego nie powinieneś czekać na stażystę z założonymi rękami. Możesz ogłosić gotowość do zorganizowania stażu na firmowej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, jak również opublikować stosowne ogłoszenie na portalach pracy.

Dobrze sprawdza się tutaj również poczta pantoflowa. Ponadto warto poinformować o zainteresowaniu organizacją stażu powiatowy urząd pracy, który może przekazać to swoim klientom (czyli bezrobotnym).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.