Bon stażowy jest jednym z narzędzi aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Przyznają go starostwa powiatowe za pośrednictwem urzędów pracy. W dużym skrócie: starostwo pokrywa część wynagrodzenia stażysty pod warunkiem, że pracodawca zatrudni go później na okres nie krótszy niż sam staż. Dlaczego powinieneś się tym zainteresować szukając nowych pracowników? Sprawdź w naszym poradniku.
Bon stażowy to forma wsparcia dla osób bezrobotnych, które nie mogą znaleźć pracy „w normalny” sposób, a nie załapały się też na staż organizowany przez pośredniak. W takiej sytuacji bezrobotny może we własnym zakresie poszukać firmy, która przyjmie go na staż.
Po uzyskaniu takiego zapewnienia i złożeniu wniosku, starostwo opiniuje go i jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to staż formalnie może się rozpocząć. Będzie on trwać pół roku. W tym czasie starostwo będzie wypłacać bezrobotnemu 1500 złotych miesięcznie oraz refundować mu część kosztów np. na dojazdy – można uzyskać do 600 złotych wypłacane w 100-złotowych transzach.
Pozostałą część wynagrodzenia stażysty pokrywa pracodawca, co jest już uzgadnianie między stronami. Ważne jest przy tym to, że jako pracodawca przyjmujący pracownika na staż w ramach bonu stażowego, zobowiązujesz się do zatrudnienia go na okres kolejnych minimum 6 miesięcy.
Po pierwsze: zyskujesz względnie taniego pracownika, którego możesz przetestować, a nawet jeśli się nie sprawdzi, to półroczny okres zatrudnienia nie stanowi aż tak wielkiego ryzyka. Istnieje natomiast spora szansa, że dana osoba będzie bardzo zaangażowana i pojętna, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy i przede wszystkim czasu na rekrutacji.
Po drugie: nie angażujesz od razu sporych środków w utworzenie nowego miejsca pracy. Przyjęcie stażysty w formule bonu stażowego jest więc świetnym rozwiązaniem dla rozwijających się firm, których nie stać na natychmiastowe pozyskanie specjalisty, za to chętnie przygotują sobie pracownika podczas stażu.
Firm zainteresowanych skorzystaniem z opcji bonu stażowego jest całkiem sporo, dlatego nie powinieneś czekać na stażystę z założonymi rękami. Możesz ogłosić gotowość do zorganizowania stażu na firmowej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, jak również opublikować stosowne ogłoszenie na portalach pracy.
Dobrze sprawdza się tutaj również poczta pantoflowa. Ponadto warto poinformować o zainteresowaniu organizacją stażu powiatowy urząd pracy, który może przekazać to swoim klientom (czyli bezrobotnym).