Chcesz się rozwijać? Poproś szefa o sfinansowanie Ci szkolenia

Antoni Kwapisz
30.10.2018

Nie wszyscy pracownicy etatowi wiedzą, że mogą starać się o dofinansowanie lub nawet sfinansowanie szkolenia, które podniesie ich kompetencje zawodowe. Dla polskich właścicieli firm przestaje to być abstrakcją i przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają do portfeli, bo wiedzą, że inwestycja w kadry naprawdę może się im opłacić. Jak zasugerować szefowi chęć odbycia szkolenia na jego koszt?

Idź i porozmawiaj

Nie ma lepszego sposobu, niż otwarte złożenie propozycji. Oczywiście wcześniej przygotuj sobie listę szkoleń, które tematycznie są związane z Twoją pracą. Przedstaw szefowi dostępne opcje i zapytaj, czy nie byłby skłonny do częściowego lub całkowitego sfinansowania Twojej edukacji.

Bardzo dobrym pomysłem będzie zorganizowanie większej grupy pracowników, którzy byliby chętni do odbycia szkolenia. Wówczas możecie we własnym zakresie wynegocjować z organizatorem lepszą cenę dla kilku osób i przedstawić to właścicielowi firmy.

Podejście przez kadry

Każdy rozsądny przedsiębiorca zawsze liczy się ze zdaniem co najmniej dwóch osób zatrudnionych w swojej firmie: księgowej i kadrowej. Warto więc porozmawiać z tą drugą i poprosić ją, aby zasugerowała szefowi opłacenie lub dofinansowanie szkolenia. Kadrowa z pewnością zrozumie i pochwali Twoją potrzebę rozwoju i użyje odpowiednich argumentów, które przekonają przedsiębiorcę.

Konkretny przykład

Jeśli jesteś pracownikiem częściowo odpowiedzialnym za pozyskiwanie kontraktów lub masz kontakt z osobami zatrudnionymi na takich stanowiskach, możesz to bardzo sprytnie wykorzystać. Pokaż właścicielowi, że gdyby jego pracownicy ukończyli kurs doszkalający, to firma miałaby o wiele większe szanse na zdobycie nowych zleceń. W końcu to ludzie są najważniejszym elementem każdego przedsiębiorstwa, bo ich praca ma wpływ na postrzeganie firmy w branży i wśród klientów.

Dlaczego warto się postarać?

Z prostego powodu: szkolenie zwiększy Twoje umiejętności i uzupełni wiedzę, co na pewno przyda Ci się w obecnej pracy. Ponadto szef widząc, że jesteś człowiekiem ambitnym, może Cię bardziej docenić i np. zaproponować Ci awans po ukończeniu kursu. Nawet jeśli to nie nastąpi, raz zdobytej wiedzy nikt Ci już nie zabierze – możesz ją więc wykorzystać w nowej firmie czy podczas prowadzenia własnej działalności.

Nie zakładaj, że szef na pewno Cię wyśmieje i z góry odrzuci Twoją propozycję. Zwiększenie kompetencji zawodowych pracowników jest także w jego interesie. Poza tym sfinansowanie szkolenia dla podwładnych stanowi koszt dla firmy, co samo w sobie jest korzystne.

Polscy pracodawcy najchętniej opłacają pracownikom kursy językowe, komputerowe i z obsługi programów księgowych/kosztorysowych/projektowych. Możesz jednak zapytać o praktycznie dowolne szkolenie – byle tylko miało związek z Twoim stanowiskiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie