Chcesz zrobić świetne pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? Oto sprawdzone sposoby

Maciej Piwowski
20.11.2017

Rozmowa rekrutacyjna to końcowy etap starania się o pracę w danej firmie. Większość kandydatów bardzo się wtedy stresuje, a przez to łatwo o popełnienie różnych błędów, które mogą przekreślić dalszą karierę w strukturach pracodawcy. Bardzo ważne jest jednak, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na osobie lub osobach prowadzących rozmowę. Wtedy pójdzie już łatwiej. Oto proste sposoby, które umożliwią Ci świetne zareklamowanie swojej osoby jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy rekrutacyjnej.

Elegancki strój

Kandydaci często nie wiedzą, jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną, szczególnie jeśli starają się o pracę w firmie IT, gdzie obowiązują nieco luźniejsze zasady. Pamiętaj, że zakładając garnitur czy garsonkę ponosisz znacznie mniejsze ryzyko, niż gdyby miały to być sprane dżinsy i t-shirt. Strój świadczy o Twoim szacunku do rozmówcy i przyszłego pracodawcy, dlatego lepiej tutaj nie eksperymentować. Powinien być przynajmniej schludny.

Pewność siebie

Nie mylić z pychą! Pewność siebie to umiejętność pokazania, również przez mowę ciała, że wiesz, czego chcesz i masz w sobie determinację, by podjąć wyzwanie pracy w danej firmie. Nie garb się, mocno uściśnij dłoń rozmówcy (ale nie do przesady), mów wyraźnie i donośnym głosem, bądź bardzo dobrze przygotowany do odpowiadania na typowe pytania.

Nie spóźnij się!

A także nie przyjdź na rozmowę zbyt wcześnie, bo to także może zostać źle odebrane. Zaplanuj czas tak, aby przyjść do biura na 5 minut przed ustaloną godziną. Jeśli z powodu jakichś szczególnych okoliczności musisz się spóźnić, to zawsze uprzedź o tym telefonicznie.

Ładnie pachnij

Nie pal papierosów bezpośrednio przed rozmową, bo zapach tytoniu dla wielu osób jest odrażający. Zadbaj o miły zapach, co wcale nie oznacza konieczności wylania na siebie całego flakonu perfum. Weź prysznic na 2 godziny przed rozmową, zadbaj o wygląd, aby w ten sposób pokazać, że jesteś człowiekiem schludnym.

Pozwól mówić prowadzącemu rozmowę

Nie zaczynaj od narzucania swojego zdania, nie wygłaszaj płomiennej mowy na temat swoich zalet. To Ty jesteś gościem w biurze, dlatego powstrzymaj się przed wchodzeniem w słowo. Odpowiadaj tylko na pytania, staraj się to robić rzeczowo.

Grzeczność

To coraz rzadsza cecha, szczególnie wśród młodych ludzi, dlatego warto ją okazać. Po przyjściu do biura przywitaj się ze wszystkimi zwykłym „Dzień dobry”, aby zrobić jak najlepsze wrażenie także na osobach spoza kręgu rekrutacyjnego. To na pewno zostanie odnotowane.

Jeśli uda Ci się zrobić dobre pierwsze wrażenie, to już na starcie zyskasz przychylność osoby prowadzącej rozmowę rekrutacyjną, a to może mieć bardzo duże znaczenie podczas oceny Twoich odpowiedzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.