Co o swojej pracy mówi pracownik call center?

Krzysztof Jagielski
26.02.2018

Call center w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Coraz więcej zagranicznych inwestorów lokalizuje tutaj swoje biura obsługi. Uznanie zdobywa polska jakość usług i dobra znajomość języków obcych. A co o tym zajęciu może powiedzieć sam pracownik call center?

Trudne początki? Tylko przez chwilę

Wiele osób zaczynało swoją karierę w call center z pewną dozą nieufności. Jak wynika z ich opowieści, często nastawiali się na pierwsze dni pełne stresu, czy negatywne reakcje ludzi po drugiej stronie słuchawki. I rzeczywiście, dla kogoś, kto debiutuje w tej branży, przełamanie się, by dzwonić do klientów, może być dość trudne. Warto jednak wcześniej dobrze opanować działanie aplikacji z bazą numerów i dokładnie poznać produkty lub usługi z projektu, w którym będzie się pracować — podpowiadają. To znacznie zwiększa pewność siebie już od samego początku. Dobrze jest też zapoznać się z dokładnymi wymaganiami na dane stanowisko. Nie każda praca ‘na słuchawce’ jest taka sama. Zupełnie inne doświadczenia będzie miał pracownik call center obsługujący infolinię, inne osoba z działu sprzedaży lub prowadząca wśród klientów ankiety.

Przyjazna praca dla studenta

Jednym z największych plusów pracy w call center, jak wskazują konsultanci, jest przyjazna atmosfera. Wpływa na to fakt, że wśród pracowników najwięcej jest młodych osób, zwłaszcza studentów. Wielu z nich dowiedziało się o tej pracy od znajomych z roku. Studenci bardzo chwalą sobie elastyczne godziny pracy, które bez trudu da się dopasować do grafiku zajęć. Nie narzekają też na zarobki.

Jak mówi Dorota, która pracowała w jednym z call center we Wrocławiu, podstawowe stawki za godzinę pracy nie są zbyt wysokie. Jeśli jednak ktoś zaangażuje się w wykonywanie swoich zadań, może okazać się, że jego zarobki sięgną sporo powyżej średniej krajowej. Dorota na piątym roku studiów zarabiała średnio 3 tysiące złotych miesięcznie, podczas gdy wielu jej rówieśników nadal utrzymywało się z dorywczych prac lub stypendium. Ponieważ mieszkała wtedy z rodzicami i nie musiała płacić czynszu, odłożyła niemałe oszczędności, które posłużyły jej za wkład własny do kredytu na kawalerkę. Dziś mieszka już na swoim.

Cenne umiejętności

Tym, co przyciąga do call center tyle młodych osób, jest możliwość uzyskania zatrudnienia nawet bez doświadczenia zawodowego. Wszystkie niezbędne umiejętności nabywa się podczas szkolenia, a później można zwrócić się po poradę do trenera lub team lidera. Dzięki analizie nagrań przeprowadzonych rozmów udzielają oni bardzo konkretnych wskazówek dotyczących np. doboru słownictwa.

Praca jako telekonsultant pozwala zdobyć wiedzę z zakresu psychologii sprzedaży i rozwija wiele osobistych kompetencji, które później okazują się przydatne w innych zawodach i branżach. Grzegorz, były pracownik call center w Warszawie, który ‘na słuchawce’ przepracował całe 5 lat studiów, mówi, że dzięki temu doświadczeniu stał się dużo pewniejszy siebie, bardziej przekonujący i skuteczny w osiąganiu swoich celów. Dziś wykorzystuje te cechy w pracy managera sprzedaży. Wpis w CV, prezentujący jego osiągnięcia w call center, przekonał obecnych pracodawców, że Grzegorz doskonale zna się na marketingu.

Krok ku zmianie

Ważnym krokiem ku sukcesowi w tej branży jest znalezienie właściwej oferty. Najbezpieczniej jest odpowiadać na ogłoszenia jawne, zawierające dane o przyszłym pracodawcy. To pozwoli na weryfikację opinii o nim. Jednym z największych w Polsce call center, które prowadzi rekrutację nowych pracowników, jest www.ccig.pl. To firma o wieloletnim doświadczeniu w branży i dobrej reputacji wśród klientów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie