Coworking Warszawa a własna działalność.

Mariusz Siwko
07.12.2017

Do decyzji o zrezygnowaniu z pracy na etacie można dojrzewać latami lub podjąć ją pod wpływem impulsu. Najczęstszymi powodami jest chęć zarabiania na swój rachunek i niezależność. Własny biznes oprócz tych ewidentnych zalet, powoduje całą listę trudności. Dla osób przyzwyczajonych do 8-godzinnego dnia pracy i przebywania w gronie współpracowników, przestawienie się na inny tryb może być trudne. Często odpowiedzią na te utrudnienia jest wciąż zdobywający popularność coworking. Warszawa i inne duże miasta korzystają z tego rozwiązania już od kilku lat.

Czym jest coworking?

Coworking jest miejscem stworzonym na potrzeby osób pracujących na własny rachunek, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na prowadzenie własnego biura. Jest to znakomita alternatywa dla pracy w domu, gdzie rozpraszać mogą współlokatorzy, czy kawiarni, w której ciężko jest się skupić. We wciąż powstających miejscach coworkingowych panuje atmosfera sprzyjająca spokojnej, twórczej aktywności.

Coworking – Warszawa i inne miasta – jak to działa?

Jeśli mieszkasz w większym mieście, z pewnością znajdziesz w nim niejedno biuro typu coworking. Warszawa, Kraków i Poznań mają ich najwięcej, choć biur w innych miejscowościach wciąż przybywa. Przestrzenie coworkingowe najczęściej oferują elastyczne opcje wynajmu biurka, np. na dzień, tydzień lub miesiąc. Dzięki temu freelancerzy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą w nich rozpocząć pracę niemal od razu. Z kolei krótki okres wynajmu sprawdza się, gdy firma się rozrasta i potrzebujesz większego biura.

Powierzchnie coworkingowe wciąż powiększają swoją ofertę. Dzięki temu mogą z niej skorzystać już nie tylko freelancerzy, ale nawet małe lub średnie firmy. W pakiecie otrzymujesz np. dostęp do własnego biurka, szybkiego internetu, ksero oraz firmowej kuchni. Coraz częściej oferowane są dodatkowe opcje, takie jak:

  • możliwość korzystania z wirtualnego adresu,
  • dostęp do sali konferencyjnej,
  • dostęp do prywatnego, oddzielonego biura dla kilku osób.

Listę przestrzeni coworkingowych znajdziesz w wyszukiwarce https://www.spacing.pl/ . Każde z biur jest opisane pod względem lokalizacji, udogodnień oraz cen.

Dlaczego coworking pomoże Ci w pracy?

Praca osoby prowadzącej własną działalność, a tym bardziej freelancera, to przede wszystkim swoboda. W zależności od branży, możesz wykonywać swoje obowiązki właściwie w każdym, dogodnym dla Ciebie miejscu. Niestety, takie rozwiązanie nie sprzyja wszystkim. Jeśli łatwo się rozpraszasz albo nie potrafisz się skupić pracując we własnym mieszkaniu, z pomocą przychodzi coworking. Przestrzeń biurowa świetnie motywuje i wspomaga produktywność. Dodatkowo, możesz w prosty sposób wyznaczyć granicę między obowiązkami a czasem wolnym, co jest zdecydowanie trudniejsze przy pracy w domu.

Nieocenioną zaletą coworkingu jest też praca w gronie innych osób. Prowadząc działalność jedynie w domu lub w kawiarni, znacznie ograniczasz swoje możliwości w nawiązywaniu nowych kontaktów, zarówno tych biznesowych, jak i prywatnych. Często to właśnie w biurze coworkingowym znajdziesz specjalistów z innych dziedzin, z którymi później możesz nawiązać współpracę lub skorzystać z ich usług. Nie wspominając o tym, o ile łatwiej będzie Ci promować własny biznes, należąc do takiej społeczności zmotywowanych, kreatywnych ludzi.

Rosnąca popularność biur coworkingowych to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji lub po prostu jesteś zmęczony pracą w domu, warto wypróbować coworking. Warszawa i pozostałe duże miasta oferują coraz więcej takich przestrzeni, dlatego na pewno znajdziesz miejsce odpowiadające Twoim wymaganiom.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie