Czego musisz dopilnować zwalniając się z pracy? Checklista

Remigisz Szulc
08.06.2018

Podjąłeś decyzję: zwalniasz się z pracy. To odważny krok, ale na pewno bardzo dokładnie go przemyślałeś i jesteś gotowy, by podjąć nowe zawodowe wyzwanie. Zwolnienie się z pracy nie jest skomplikowane, ale ponieważ będą Ci towarzyszyć silne emocje, możesz łatwo zapomnieć o kilku istotnych kwestiach. Czego musisz dopilnować odchodząc z firmy? W tym poradniku znajdziesz kompletną checklistę.

Jak chcesz rozwiązać umowę?

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to przysługuje Ci okres wypowiedzenia. W zależności od stażu w danej firmie może on wynieść nawet 3 miesiące. W sytuacji, gdy nie chcesz tak długo pozostawać na stanowisku, musisz się dogadać z pracodawcą. Porozumienie stron to najbardziej elegancka forma rozwiązania umowy. Pracodawca może np. wypłacić Ci ekwiwalent pieniężny, aby tylko zyskać możliwość jak najszybszego uzupełnienia wakatu.

Jeśli nie masz ku temu poważnych powodów, to lepiej nie korzystaj z opcji rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Mógłbyś w ten sposób postawić pracodawcę w bardzo trudnej sytuacji i pogorszyć relacje z nim. Nie warto palić za sobą mostów.

Pisemne wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze należy złożyć na piśmie. W niektórych firmach dokument przedkłada się właścicielowi lub bezpośredniemu przełożonemu, w innych odpowiednim adresatem będą kadry. W wypowiedzeniu zawrzyj informację o wybranym trybie rozwiązania umowy.

Liczba dni zaległego urlopu

Jeśli masz jakiś niewykorzystany urlop, to poproś w kadrach o podanie szczegółowej informacji na ten temat. W zależności od polityki danej firmy, możesz otrzymać ekwiwalent pieniężny za te dni lub zostać zmuszonym do wzięcia urlopu. Jeśli możesz wybrać, to dobrze się zastanów, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza.

Pozamykaj swoje sprawy

Odejście z pracy bez zakończenia rozpoczętych projektów oraz przekazania obowiązków innemu pracownikowi jest bardzo nieeleganckie. Nie stawiaj pracodawcy w trudnej sytuacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś specjalistą w danej dziedzinie i osobiście odpowiadałeś za jakiś projekt, który ma kluczowe znaczenie dla firmy. Zaplanuj odejście w taki sposób, aby spokojnie zdążyć pozamykać swoje sprawy służbowe.

Pożegnaj się z klientami

Jeśli w ramach obowiązków służbowych pracowałeś z klientami, to poinformuj ich o swoim odejściu. Przekaż im również dane osoby, która przejmuje Twoje obowiązki. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że klienci zakończą współpracę z firmą po Twoim odejściu.

Pożegnaj się z zespołem i przełożonymi

Nawet jeśli nie czujesz więzi z tymi ludźmi, to kultura osobista wymaga, aby przynajmniej powiedzieć kilka słów na pożegnanie i podziękować każdej osobie, z którą miałeś kontakt, za dotychczasową współpracę. Pamiętaj: nie pal za sobą mostów. Przyszłość jest nieprzewidywalna i nie możesz wykluczyć, że Twoja zawodowa droga nie przetnie się jeszcze kiedyś z tą firmą.

Dopilnuj tych formalności, aby mieć pewność, że odchodzisz z pracy z klasą i bez żadnych zaległości. Dzięki temu będziesz mógł w pełni skupić się na nowych wyzwaniach.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie