Czego nie wiesz o pracy w start-upie? Przeczytaj, by podjąć dobrą decyzję

Jerzy Biernacki
04.05.2020

Praca w start-upie wydaje się być wręcz wymarzonym kierunkiem dla osób młodych, twórczych i bardzo ambitnych. Ten wizerunek pogłębiają filmy i seriale, które wynoszą pod niebiosa kulturę organizacyjną firm realizujących nowatorskie projekty o dużym potencjale biznesowym. Każdy medal ma jednak dwie strony i w tym przypadku ta druga nie jest już tak efektowna. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy w start-upie i przekonaj się, czy to rzeczywiście dobra opcja dla Ciebie.

Ogromny stres

Jeśli źle reagujesz na presję, w dodatku notoryczną, to praca w start-upie zdecydowanie nie jest dla Ciebie. W takich rozwijających się firmach często sukces jest kwestią ponadnormatywnej mobilizacji całego zespołu. Mnóstwo start-upów funkcjonuje na zasadzie „wóz albo przewóz”, dlatego nikt nie może sobie pozwolić na odpuszczanie, bo inwestorzy oczekują wyników. Gdy te nie przychodzą, zaczyna się ostra nerwówka.

Niepewność zatrudnienia

Ciemną stroną start-upów są bardzo niekorzystne dla pracowników formy zatrudnienia. Napiszmy to wprost: obowiązuje system śmieciówek, a tylko nieliczni mogą liczyć na etaty. Jeśli więc cenisz sobie stabilizację życiową, to praca w start-upie z pewnością Ci jej nie zapewni – przynajmniej do momentu, aż projekt nie okaże się rynkowym sukcesem.

Brak gwarancji, że projekt wypali

I to jest największy problem związany ze start-upami. Mnóstwo takich firm świetnie zaczyna, ale marnie kończy, a wraz z nimi ich pracownicy. Nikt nie da Ci gwarancji, że projekt, w który chcesz się zaangażować, jest tak dobry, jak przedstawia to pomysłodawca. Nawet jeśli start-up ma poważnych inwestorów, to bierz pod uwagę, że oni także mogli się pomylić w ocenie potencjału biznesowego projektu.

Duża rotacja w zespole

Jeśli przywiązujesz się do ludzi i nie lubisz ciągłych zmian, to start-up zdecydowanie nie będzie optymalnym środowiskiem pracy dla Ciebie. W takich firmach olbrzymia rotacja jest na porządku dziennym, bo naprawdę niewiele osób jest w stanie funkcjonować w chronicznym stresie i z poczuciem niepewności jutra. Nie zapominaj również, że fundamentem pracy w start-upie jest konieczność ciągłego udowadniania swojej przydatności. Jeśli przełożeni ocenią, że tego nie zapewniasz, znajdziesz się na krótkiej liście do zwolnienia – i to natychmiastowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie