Czy humanista może zrobić karierę w branży IT? Oczywiście!

Marek Szydełko
19.03.2018

Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem liczby studentów kształcących się na szeroko pojętych kierunkach humanistycznych. Teoretycznie jest to problem dla gospodarki, która jest obecnie nastawiona na pracowników mających umiejętności czysto techniczne. W praktyce jednak nawet humanista może sobie spokojnie poradzić na rynku pracy i zrobić karierę w tak rozwiniętej branży IT. Dowody przedstawimy w dzisiejszym artykule.

W branży IT są potrzebne umiejętności czysto humanistyczne

Czyli właściwie jakie? Chodzi przede wszystkim o umiejętność kreatywnego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów użytkowników. Aplikacje, oprogramowanie, strony internetowej, nawet maszyny – to wszystko tworzy się z myślą o człowieku. Humanista o wiele łatwiej rozpozna potrzeby końcowego użytkownika, dzięki czemu dane rozwiązanie będzie lepsze, skuteczniejsze i tym samym szybciej znajdzie nabywców.

Dlatego czołowe firmy IT, także działające w słynnej Dolinie Krzemowej, masowo zatrudniają pracowników niemających umiejętności technicznych, ale oferujących coś innego: kreatywność, pomysłowość, otwarcie na potrzeby użytkownika.

Wciąż ceniona jest umiejętność posługiwania się słowem

Choć wciąż słyszymy, że żyjemy w kulturze obrazkowej, to nadal słowo ma największy wpływ na wybory i postawy życiowe klientów. Nie da się sprzedać jakiegoś projektu bez jego odpowiedniego „opakowania”, czyli właśnie słownego przedstawienia korzyści płynących z jego posiadania.

W branży IT bardzo cenione są więc umiejętności tworzenia świetnych treści sprzedażowych i poradnikowych. Nie brakuje pracy dla zdolnych copywriterów, redaktorów i oczywiście dziennikarzy.

Pracodawcy szukają ludzi z umiejętnościami miękkimi

Nie da się prowadzić wydajnej, konkurencyjnej firmy, zatrudniając wyłącznie „technokratów”. Fachowcy od programowania są niezwykle potrzebni, jednak często mają problem z funkcjonowaniem w zespole. W efekcie pojawiają się konflikty, nieporozumienia, przesunięcia terminów. Humanista potrafi to zrównoważyć.

Pracodawcy coraz częściej zgłaszają potrzebę zatrudniania osób mających tzw. umiejętności miękkie, czyli umiejących pracować w grupie, wyznaczać zadania, liderować, szybko reagować na pojawiający się problem i znajdujących odpowiednie rozwiązanie. Są to talenty, których nie da się tak łatwo nauczyć.

Wniosek? Jeśli jesteś humanistą i zastanawiasz się, jakie są Twoje szanse na zrobienie prawdziwej kariery w branży IT, to uświadom sobie, że na pewno znajdzie się zapotrzebowanie na Twoje umiejętności. Rynek zawsze będzie potrzebować ludzi utalentowanych – nie ważne, w jakiej dziedzinie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie