Jedni w ogóle nie biorą jej pod uwagę, dla innych jest natomiast bardzo atrakcyjna. Praca zmianowa to specyficzny model zatrudnienia, który nie każdemu pasuje. Wiele osób nie wyobraża sobie pracy popołudniami czy w nocy, ale ktoś ją przecież musi wykonywać. Są firmy funkcjonujące na trzy zmiany, by wymienić chociażby przedsiębiorstwa przewozowe, służby mundurowe czy niektóre fabryki. Jeśli ktoś złożył Ci propozycję pracy zmianowej i wahasz się, czy ją przyjąć, przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim najważniejsze zalety i wady takiej formy zatrudnienia.
Praca zmianowa to bardzo ciekawe rozwiązanie dla singli, którzy nie prowadzą bujnego życia towarzyskiego i nie muszą utrzymywać bliskich relacji rodzinnych. Pisząc wprost: nikt na nich w domu nie czeka. W takiej sytuacji warto rozważyć podjęcie pracy na zmiany, bo wiąże się ona z kolejnym istotnym atutem.
Mowa oczywiście o wyższych zarobkach. Dotyczy to szczególnie pracy w nocy oraz w niedzielę i święta. Dodatek za pracę nocną wynosi 20% stawki godzinowej, a więc gra może być warta świeczki. W niektórych firmach stosuje się jednak ekwiwalent w postaci dodatkowego wolnego. Jeśli jest to inicjatywa pracodawcy, to za każdą godzinę pracy w trybie nocnym przysługuje 1,5 godziny wolnego. Jeśli takie rozwiązanie proponuje pracowników, wówczas ekwiwalent spada do 1 godziny.
Praca zmianowa to również ciekawa opcja dla osób mających małe dziecko, zwłaszcza kobiet. Wówczas pracownica może zająć się pociechą od rana, a popołudniami pracować. Jest to oczywiście uciążliwe, ale stanowi dobrą alternatywę w sytuacji, gdy nie można zapewnić dziecku innej formy opieki.
Praca zmianowa nierozerwalnie wiąże się z chronicznym zmęczeniem. Ludzki organizm nie jest przystosowany do aktywności w godzinach nocnych i naprawdę bardzo trudno jest się do tego przyzwyczaić. Nie bez przyczyny na problemy ze snem najczęściej uskarżają się właśnie osoby pracujące nocami.
Ogromną wadą pracy zmianowej jest utrudnione dbanie o relacje rodzinne. W sytuacji, gdy np. małżonkowie praktycznie mijają się w drzwiach, a jedno z rodziców nigdy nie ma czasu, by poświęcić swoją uwagę dziecku (bo to akurat jest w szkole lub w przedszkolu), tworzy się bardzo niezdrowa atmosfera. Dlatego trudno polecić pracę zmianową ludziom, dla których więzy rodzinne są niezwykle ważne.
Na dłuższą metę praca zmianowa jest też groźna dla organizmu. Chodzi nie tylko o skrajne zmęczenie, ale też zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości, a co za tym idzie chorób układu krążenia, cukrzycy czy schorzeń kręgosłupa.
Jak widzisz praca zmianowa nie jest rozwiązaniem jednoznacznie złym, ale tez trudno uznać to za idealny model zatrudnienia. Dlatego poważnie zastanów się nad złożoną Ci propozycją, biorąc pod uwagę przytoczone przez nas argumenty.