Czym jest quite quitting?

Piotr Kowalczyk
10.02.2023

Zjawisko quite quetting nie jest nowym trendem obserwowanym na rynku pracy. Jednak dopiero od niedawna zaczęto o nim mówić – nomen omen – głośno, w czym zdecydowanie „pomogła” pandemia i związana z nią praca zdalna. Nie wszyscy odnaleźli się w nowej rzeczywistości, czego efekty wiele firm odczuwa właśnie teraz. Dowiedz się, czym jest quite qutting.

Co to takiego?

Quite quitting, czyli „ciche odchodzenie”, to nie faktyczne rzucenie pracy, ale diametralna zmiana podejścia do jej wykonywania. Można napisać, że jest to ograniczenie się przez pracownika do robienia tylko tyle, ile wynika z jego umowy o pracę – nic ponadto.

Pracownicy wpadający w stan quite quitting przestają się starać, nie wychodzą przed szereg, nie okazują zainteresowania swoją pracą. Są obecni, ale tylko ciałem – ich myśli krążą zupełnie gdzieś indziej, co oczywiście ma natychmiastowe odzwierciedlenie w wydajności, która drastycznie spada.

Pracownik w stanie „cichego odchodzenia” jest jedną nogą poza firmą. Trzyma go w niej tylko wynagrodzenie, czyli konieczności zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych. Praca nie sprawia mu natomiast satysfakcji, jest wykonywana w sposób mechaniczny.

Czym grozi quite qutting?

Trwanie w fazie cichej rezygnacji na pewno nie jest korzystne dla Twojej kariery. Jeśli czujesz, że obecna praca przestała Cię cieszyć, chodzisz do niej jakby za karę, to prędzej czy później zostanie to zauważone przez pracodawcę czy bezpośredniego przełożonego.

Możesz się spodziewać przywołania do porządku, rozmowy dyscyplinującej lub nawet otrzymania wypowiedzenia. Twoja postawa może nie naraża firmy na bezpośrednie szkody, ale działa demotywująco na innych i na pewno nie będzie na dłuższą metę akceptowana.

Jesteś w fazie cichej rezygnacji? Nie akceptuj tego stanu!

Jeśli czujesz, że problem quite quitting dotyczy także Ciebie, a nie możesz znaleźć w sobie ani odrobiny motywacji do pracy w obecnym miejscu, to dla własnego dobra zacznij się rozglądać za innym zatrudnieniem.

Być może potrzebujesz nowych bodźców, może w obecnej pracy osiągnąłeś już szczyt możliwości rozwoju i popadasz w rutynę? Nie pracuj dla samej pensji, ponieważ ma to bardzo zły wpływ na psychikę i w pewnym momencie może spowodować, że z konieczności zaczniesz szukać innej pracy – lepiej do tego nie dopuścić i odejść z firmy na własnych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie