Czym się kierować przy wyborze szkoły policealnej, aby znaleźć po niej dobrą pracę?

Jerzy Biernacki
10.02.2020

Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju obowiązywało standardowe hasło: idź na studia, a będziesz mieć świetną pracę. Dziś jest ono już nieaktualne. Mnóstwo młodych ludzi z wyższym wykształceniem nie może znaleźć atrakcyjnego zatrudnienia, z kolei ci, którzy poprzestali na wykształceniu średnim czy zawodowym, mogą przebierać w ofertach. Posiadanie konkretnego fachu w ręku jest dużym atutem, dlatego renesans popularności przeżywają szkoły policealne. Jaką wybrać, jeśli chce się mieć praktycznie gwarancję zatrudnienia? Oto kilka najważniejszych szczegółów.

Wybierz szkołę, która ma interesujący Cię kierunek kształcenia

Wybieranie szkoły tylko pod kątem jej popularności czy renomy jest złym pomysłem. Jeśli zaczniesz się kształcić w zawodzie, którego kompletnie nie czujesz i nie chcesz wykonywać, to tylko stracisz czas.  Dlatego poszukiwania ogranicz wyłącznie do tych szkół policealnych, w których ofercie znajdują się kierunki zgodne z Twoimi zainteresowaniami, talentami czy predyspozycjami.

Sprawdź potrzeby lokalnego rynku pracy

Oportunizm przy wyborze szkoły policealnej jest bardzo dobrą cechą. Zakładamy, że chcesz zdobyć zawód, w którym później będzie Ci łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. W takim razie nie możesz bagatelizować potrzeb pracodawców. Sprawdź, jakich ofert jest najwięcej w Internecie i w lokalnej prasie. Dowiedz się, które firmy teraz zatrudniają i kogo poszukują. To pozwoli Ci wyselekcjonować kilka kierunków kształcenia z dużym potencjałem.

Porozmawiaj z doradcami zawodowymi w urzędzie pracy

Mogą być oni bardzo dobrym źródłem informacji, ponieważ wiedzą, kogo poszukują lokalni pracodawcy. Doradca porozmawia z Tobą o Twoich zainteresowaniach i umiejętnościach, a następnie spróbuje dopasować do tego dostępne oferty zatrudnienia. Na tej podstawie będzie Ci o wiele łatwiej wybrać taki kierunek kształcenia, który zrobi z Ciebie atrakcyjnego pracownika.

Podpytaj w firmie, w której chciałbyś pracować

Ta metoda sprawdza się w sytuacji, gdy masz już z góry upatrzone miejsce pracy. Na przykład: słyszałeś, że dana firma jest świetnym pracodawcą, dba o załogę, a jej sytuacja rynkowa jest wyjątkowo stabilna. Wiesz, że Ty także chcesz w niej pracować. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś umówił się na spotkanie z przedstawicielem firmy odpowiedzialnym za rekrutację i podpytał, jakie kwalifikacje są szczególnie cenione przez przedsiębiorstwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie