Depresja zawodowa: czy jesteś nią zagrożony?

Antoni Kwapisz
31.12.2019

Depresja zawodowa nie jest pojęciem funkcjonującym w podręcznikach psychiatrii, co nie zmienia faktu, że coraz więcej specjalistów wyodrębnia to zaburzenie diagnozując swoich pacjentów. Jest ono ściśle związane z wypaleniem zawodowym. Zignorowanie pierwszych objawów depresji zawodowej może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie z zachorowaniem na „klasyczną” formę depresji. Sprawdź, czy ten problem nie dotyczy także Ciebie.

Czym właściwie jest depresja zawodowa?

O depresji zawodowej mówimy wtedy, gdy u pacjenta diagnozuje się typowe objawy depresyjne mające bezpośredni związek z jego pracą. Czyli: czynnikiem wywołującym chorobę jest środowisko zawodowe, w którym funkcjonuje dana osoba. Jest to o tyle istotne, że ludzie ze zdiagnozowaną depresją zawodową z pozoru mogą uchodzić za szczęśliwych. Mają kochające rodziny, osiągnęły sukces finansowy, są poważane, ale jednak nie radzą sobie chociażby z natłokiem obowiązków czy rosnącymi oczekiwaniami.

Depresja zawodowa dotyka jednak nie tylko ludzi sukcesu. To zaburzenie może dotknąć także osoby, które nie spełniają się w pracy, wykonują ją w sposób schematyczny, nie czerpią z tego żadnej satysfakcji, są niedoceniane czy czują, że świadczą pracę niegodną ich kwalifikacji, umiejętności i ambicji.

Wszystko to prowadzi do prostego wniosku: depresja zawodowa może dotknąć zarówno prezesa wielkiej spółki giełdowej, jak i szeregowego pracownika produkcji.

Jakie są objawy depresji zawodowej?

Objawy tego zaburzenia są praktycznie takie same, jak wypalenia zawodowego. Początkowo można je zrzucać na karb przemęczenia, jednak z czasem te problemy nie mijają, a nawet dłuższy odpoczynek nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Do grona tych najbardziej charakterystycznych objawów można zaliczyć:

  • Lęk przed pracą i wszystkim, co jest z nią związane;
  • Całkowite zniechęcenie do wykonywania obowiązków zawodowych;
  • Obsesyjne myślenie o pracy nawet w czasie wolnym;
  • Zobojętnienie na to, co ma związek z pracą (na przykład brak zainteresowania efektami swojego zaangażowania w projekt);
  • Bardzo niska samoocena;
  • Totalny pesymizm, przeświadczenie, że za chwilę trzeba będzie poszukać nowej pracy i na pewno się jej nie znajdzie;

Po zauważeniu u siebie lub kogoś bliskiego takich objawów należy podjąć natychmiastową reakcję. Zwykły urlop wypoczynkowy może nie wystarczyć. Zdiagnozowana depresja zawodowa wymaga pracy z psychoterapeutą specjalizującym się w takich przypadkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.