Dlaczego niska podwyżka jest lepsza niż jednorazowa, wysoka premia?

Mateusz Nowak
22.05.2023

Każdy pracodawca wie, że nic nie działa równie motywująco na pracowników jak gratyfikacja finansowa. Wielu przedsiębiorców nie może sobie jednak pozwolić na ciągłe podnoszenie pensji, a przy tym rozdawanie premii kwartalnych czy rocznych. Jeśli musisz wybierać, to zawsze lepszą opcją będzie niska podwyżka zamiast jednorazowej, nawet stosunkowo wysokiej premii. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Pracownik szybko zapomni o premii

Premia, nawet bardzo wysoka, cieszy przez chwilę. Niewiele osób potrafi odmówić sobie pokusy wydania tych pieniędzy, zainwestowania ich czy przeznaczenia na oszczędności. Stąd już po kilku tygodniach może się okazać, że pracownik nie pamięta o żadnej premii i znów w głębi ducha narzeka na brak podwyżki.

Pozytywne rezultaty podwyżki mając charakter długofalowy

Dając pracownikowi nawet symboliczną podwyżkę gwarantujesz sobie, że będzie odczuwać wdzięczność przez znacznie dłuższy czas. Tutaj gratyfikacja finansowa nie jest spektakularna, za to jest stała, co stanowi bardzo ważną zaletę tego rozwiązania z psychologicznego punktu widzenia.

Podwyżka to mniejsze obciążenie dla pracodawcy

Oczywiście musimy pamiętać, że za każdą podwyżką idzie też wzrost obciążeń podatkowych (w tym ZUS), jednak z czysto ekonomicznego punktu widzenia korzystniej jest przyznać pracownikom np. po 200 zł podwyżki, niż dać każdemu z nich po 5000 zł jednorazowej nagrody.

W tym pierwszym przypadku pracodawca nie odczuje tak dużego kosztu, który po prostu rozłoży się na wiele miesięcy czy nawet kilka lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie