Zbudowanie świetnego zespołu jest wielkim sukcesem każdego pracodawcy. Znacznie trudniejsze jest jednak zatrzymanie w firmie najlepszych pracowników. Migracje w zespole są czymś naturalnym, jednak nie można akceptować sytuacji, w której talenty regularnie odchodzą do konkurencji. To hamuje rozwój przedsiębiorstwa i podnosi koszty rekrutacji oraz szkoleń. Jakie są najczęstsze przyczyny utraty najlepszych pracowników? Sprawdź, czy nie występują one w Twojej firmie.
Jeśli w Twojej firmie nie obowiązują jasne zasady awansu, jest on przyznawany uznaniowo, w oparciu o niezrozumiałe dla większości pracowników kryteria, to nie dziw się, że ci najbardziej uzdolnieniu szybko opuszczają pokład. Wolą pracować tam, gdzie docenia się wyniki, zaangażowanie i nie patrzy na personalne koneksje.
Brak rozwoju może być rozumiany również, jako niskie ambicje właściciela przedsiębiorstwa, któremu wystarczy zarabianie pieniędzy, ale nie chce podejmować się realizacji najtrudniejszych zleceń – takich, które rozwijałyby jego pracowników.
Jest to typowy powód, dla którego uzdolnieni pracownicy dość szybko zaczynają sobie szukać miejsca w innych firmach, w których mogą zarobić znacznie więcej. Warto natomiast podkreślić, że jeśli firma nie jest w stanie konkurować z innymi przedsiębiorstwami pod względem wysokości płac, to nadal ma szansę zatrzymać najlepszych pracowników – chociażby oferując im wspomniane wcześniej możliwości rozwoju czy pożądane, pozapłacowe elementy wynagrodzenia (program motywacyjny, służbowe narzędzia pracy, praca zdalna etc.).
Nikt nie chce pracować w firmie, w której atmosfera jest tak gęsta, że można ją kroić nożem. Zwykle wina za taki stan rzeczy leży po stronie pracodawcy, który sam – nie zawsze świadomie – wprowadza „nerwówkę” w zespole. Wielu pracodawców nadal wychodzi z założenia, że pracownicy muszą się ich bać oraz ostro między sobą rywalizować, co niespecjalnie sprawdza się w przypadku współczesnego pokolenia młodych pracowników (Millenialsi oraz pokolenie Z).
Nie można się dziwić świetnym fachowcom czy utalentowanym pracownikom, że wolą kontynuować swoją karierę gdzieś indziej, skoro obecny pracodawca nie zapewnia im odpowiednich narzędzi. Jeśli nie inwestujesz w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo pracy, szkolenia, ignorujesz sygnały od pracowników, a podwładni coraz więcej czasu muszą poświęcać na „użeranie się” ze sprzętem, to nic dziwnego, że masz problem ze stałym odpływem talentów z firmy.