Dlaczego tracisz najlepszych pracowników?

Krzysztof Jagielski
11.01.2021

Zbudowanie świetnego zespołu jest wielkim sukcesem każdego pracodawcy. Znacznie trudniejsze jest jednak zatrzymanie w firmie najlepszych pracowników. Migracje w zespole są czymś naturalnym, jednak nie można akceptować sytuacji, w której talenty regularnie odchodzą do konkurencji. To hamuje rozwój przedsiębiorstwa i podnosi koszty rekrutacji oraz szkoleń. Jakie są najczęstsze przyczyny utraty najlepszych pracowników? Sprawdź, czy nie występują one w Twojej firmie.

Brak możliwości rozwoju

Jeśli w Twojej firmie nie obowiązują jasne zasady awansu, jest on przyznawany uznaniowo, w oparciu o niezrozumiałe dla większości pracowników kryteria, to nie dziw się, że ci najbardziej uzdolnieniu szybko opuszczają pokład. Wolą pracować tam, gdzie docenia się wyniki, zaangażowanie i nie patrzy na personalne koneksje.

Brak rozwoju może być rozumiany również, jako niskie ambicje właściciela przedsiębiorstwa, któremu wystarczy zarabianie pieniędzy, ale nie chce podejmować się realizacji najtrudniejszych zleceń – takich, które rozwijałyby jego pracowników.

Słabe pensje

Jest to typowy powód, dla którego uzdolnieni pracownicy dość szybko zaczynają sobie szukać miejsca w innych firmach, w których mogą zarobić znacznie więcej. Warto natomiast podkreślić, że jeśli firma nie jest w stanie konkurować z innymi przedsiębiorstwami pod względem wysokości płac, to nadal ma szansę zatrzymać najlepszych pracowników – chociażby oferując im wspomniane wcześniej możliwości rozwoju czy pożądane, pozapłacowe elementy wynagrodzenia (program motywacyjny, służbowe narzędzia pracy, praca zdalna etc.).

Fatalna atmosfera

Nikt nie chce pracować w firmie, w której atmosfera jest tak gęsta, że można ją kroić nożem. Zwykle wina za taki stan rzeczy leży po stronie pracodawcy, który sam – nie zawsze świadomie – wprowadza „nerwówkę” w zespole. Wielu pracodawców nadal wychodzi z założenia, że pracownicy muszą się ich bać oraz ostro między sobą rywalizować, co niespecjalnie sprawdza się w przypadku współczesnego pokolenia młodych pracowników (Millenialsi oraz pokolenie Z).

Przestarzałe narzędzia i technologie

Nie można się dziwić świetnym fachowcom czy utalentowanym pracownikom, że wolą kontynuować swoją karierę gdzieś indziej, skoro obecny pracodawca nie zapewnia im odpowiednich narzędzi. Jeśli nie inwestujesz w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo pracy, szkolenia, ignorujesz sygnały od pracowników, a podwładni coraz więcej czasu muszą poświęcać na „użeranie się” ze sprzętem, to nic dziwnego, że masz problem ze stałym odpływem talentów z firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.