W ostatnich latach urzędy pracy miały – nomen omen – nieco mniej pracy z uwagi na spadające bezrobocie. Bardziej skupiały się więc na poszerzaniu oferty kursów zawodowych dla tych osób, które chcą się przebranżowić czy po prostu znaleźć zatrudnienie w najszybciej rozwijających się branżach. Zainteresowanie tego typu kursami nie jest wcale przesadnie wysokie, co może dziwić biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z ukończenia takiego szkolenia. Dlaczego warto? Kilka argumentów prezentujemy w naszym poradniku.
Zacznijmy od argumentu finansowego. Kursy zawodowe organizowane przez prywatne firmy niemal zawsze mocno obciążają budżet uczestnika – zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o kursach specjalistycznych. Zapisując się na szkolenie organizowane przez urząd pracy nie musisz za to płacić nawet złotówki. Zupełnie za darmo może zdobyć cenne kwalifikacje, poszukiwane przez pracodawców. Grzech z tego nie skorzystać, prawda?
Już dawno minęły czasy, kiedy urzędy pracy organizowały kursy „na alibi”, czyli tylko po to, aby pokazać, że coś robią. Dziś w ofercie szkoleniowej można znaleźć niemal wyłącznie takie kursy, które pod względem tematyki idealnie pasują do realiów rynkowych.
Pisząc prościej: urzędy pracy organizują kursy przygotowujące fachowców poszukiwanych przez pracodawców. Jeśli na danym terenie występuje duże zapotrzebowanie na spawaczy, to pośredniak może zorganizować kurs spawacza. Jeśli potrzebni są elektrycy z uprawnieniami SEP, to organizowany jest kurs SEP w grupie kwalifikacji G1.
Urzędy pracy bardzo chętnie zapraszają pracodawców do współorganizowania kursów zawodowych. Wynikają z tego obopólne korzyści. Urzędnicy zyskują zaplecze merytoryczne i technologiczne, natomiast pracodawcy mają łatwy dostęp do kadry, którą mogą od ręki pozyskać – czyli zatrudnić w swoich firmach. Z kolei sami uczestnicy kursu od razu widzą, że zapisanie się na szkolenie ma sens, bo daje im nadzieję na natychmiastowe znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.
Nawet jeśli dany kurs niespecjalnie wpisuje się w Twoje zainteresowania, to i tak warto go ukończyć – zwłaszcza, że jest darmowy. Nigdy nie wiesz, czy sytuacja nie zmusi Cię do podjęcia pracy w zupełnie innym zawodzie. Nie jest również wykluczone, że w trakcie szkolenia nie ujawnisz talentów predysponujących się do wykonywania konkretnej profesji, co diametralnie odmieni Twoją sytuację zawodową.