Dlaczego warto iść na kurs finansowany przez urząd pracy?

Remigisz Szulc
25.01.2021

W ostatnich latach urzędy pracy miały – nomen omen – nieco mniej pracy z uwagi na spadające bezrobocie. Bardziej skupiały się więc na poszerzaniu oferty kursów zawodowych dla tych osób, które chcą się przebranżowić czy po prostu znaleźć zatrudnienie w najszybciej rozwijających się branżach. Zainteresowanie tego typu kursami nie jest wcale przesadnie wysokie, co może dziwić biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z ukończenia takiego szkolenia. Dlaczego warto? Kilka argumentów prezentujemy w naszym poradniku.

Kurs jest za darmo

Zacznijmy od argumentu finansowego. Kursy zawodowe organizowane przez prywatne firmy niemal zawsze mocno obciążają budżet uczestnika – zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o kursach specjalistycznych. Zapisując się na szkolenie organizowane przez urząd pracy nie musisz za to płacić nawet złotówki. Zupełnie za darmo może zdobyć cenne kwalifikacje, poszukiwane przez pracodawców. Grzech z tego nie skorzystać, prawda?

Kursy z urzędu pracy są dopasowane do sytuacji na rynku

Już dawno minęły czasy, kiedy urzędy pracy organizowały kursy „na alibi”, czyli tylko po to, aby pokazać, że coś robią. Dziś w ofercie szkoleniowej można znaleźć niemal wyłącznie takie kursy, które pod względem tematyki idealnie pasują do realiów rynkowych.

Pisząc prościej: urzędy pracy organizują kursy przygotowujące fachowców poszukiwanych przez pracodawców. Jeśli na danym terenie występuje duże zapotrzebowanie na spawaczy, to pośredniak może zorganizować kurs spawacza. Jeśli potrzebni są elektrycy z uprawnieniami SEP, to organizowany jest kurs SEP w grupie kwalifikacji G1.

Kursy często są organizowane pod kuratelą przedsiębiorców

Urzędy pracy bardzo chętnie zapraszają pracodawców do współorganizowania kursów zawodowych. Wynikają z tego obopólne korzyści. Urzędnicy zyskują zaplecze merytoryczne i technologiczne, natomiast pracodawcy mają łatwy dostęp do kadry, którą mogą od ręki pozyskać – czyli zatrudnić w swoich firmach. Z kolei sami uczestnicy kursu od razu widzą, że zapisanie się na szkolenie ma sens, bo daje im nadzieję na natychmiastowe znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Szansa na zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji

Nawet jeśli dany kurs niespecjalnie wpisuje się w Twoje zainteresowania, to i tak warto go ukończyć – zwłaszcza, że jest darmowy. Nigdy nie wiesz, czy sytuacja nie zmusi Cię do podjęcia pracy w zupełnie innym zawodzie. Nie jest również wykluczone, że w trakcie szkolenia nie ujawnisz talentów predysponujących się do wykonywania konkretnej profesji, co diametralnie odmieni Twoją sytuację zawodową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.