Przejście na emeryturę jest marzeniem wielu Polaków po pięćdziesiątym roku życia. To zupełnie zrozumiałe: w grę wchodzi zmęczenie, wypalenie zawodowe, chęć robienia rzeczy, na które teraz nie ma czasu. Nie brakuje jednak osób, które nawet po nabyciu praw emerytalnych wciąż pozostają aktywne zawodowo. Dlaczego warto pracować na emeryturze? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.
No dobrze, może nie każdy emeryt umiera z nudów, ale jeśli wciąż nie masz pomysłu na swoją emeryturę, to istnieje spore ryzyko, że skończy się na tradycyjnym przesiadywaniu przed telewizorem. Na pewno nie chcesz takiego życia, dlatego warto przynajmniej rozważyć kontynuowanie pracy zawodowej, nawet przez 1-2 lata od momentu przejścia na emeryturę. W tym czasie zastanowisz się, czy chcesz nadal pracować, a jeśli nie, to przynajmniej będziesz mieć pewność, że zakończenie kariery zawodowej było dobrą decyzją.
Jeśli Twoje świadczenie emerytalne ma być bardzo niskie i nie wystarczyć Ci na życie na choćby zbliżonym poziomie do dzisiejszego, to decyzja wydaje się być prosta. Możesz kontynuować pracę zarobkową lub znaleźć sobie jakiś ciekawy sposób na dorobienie. Pamiętaj, że do 1000 złotych przychodu miesięcznie nie musisz zakładać działalności gospodarczej.
Dla wielu emerytów, którzy zbyt pochopnie zrezygnowali z dalszej pracy zarobkowej, jest to kluczowy argument przemawiający za tym, aby jednak kontynuować karierę. Emerytura oznacza stopniowe wycofywanie się z życia społecznego (a już na pewno ta w polskim wydaniu). Jeśli nie chcesz tego doświadczyć, wolisz czuć, że ktoś na Ciebie liczy i naprawdę potrzebuje Twoich umiejętności czy wiedzy, to rozważ dalszą pracę po przejściu na emeryturę.
Twoje dzieci są już dorosłe, pracują, natomiast widzisz, że niespecjalnie radzą w sobie życiu? Chciałbyś im pomóc, natomiast obawiasz się, że po przejściu na emeryturę nie będzie Cię już na to stać? Jest to dobry argument, aby kontynuować pracę zarobkową i w ten sposób przynajmniej trochę pomóc bliskim, którzy wciąż nie są w pełni usamodzielnieni i niezależni finansowo.