Kodeks pracy nakłada obowiązek odbywania szkoleń okresowych BHP niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy (różnica polega tylko na częstotliwości szkoleń). Coraz więcej pracodawców decyduje się jednak organizować takie szkolenia także poza harmonogramem, co jest bardzo dobrą decyzją. Dlaczego? Wymieniamy najważniejsze argumenty.
Powiedzmy sobie szczerze: szkolenie odbywane np. co 5 lat nie daje pracownikowi odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dzięki którym może wykonywać swoje obowiązki w sposób bezpieczny. Przez tak długi okres każdy może zapomnieć zasady postępowania na danym stanowisku czy chociażby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dlatego chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracowników warto zlecać takie szkolenie BHP nawet raz do roku – prawo tego nie zakazuje.
Na trudnym rynku pracy coraz trudniej jest pozyskać wartościowych pracowników bez ciągłego przepłacania (czyli podnoszenia wynagrodzeń). Pracodawcy powinni więc szczególny nacisk położyć na kreowanie atrakcyjnego i odpowiedzialnego wizerunku, dzięki czemu pracę w ich firmach będą chciały podejmować osoby kierujące się nie tylko wysokością pensji czy benefitami.
Wypadek w miejscu pracy jest szalenie kłopotliwy dla pracodawcy, ponieważ może np. wstrzymać funkcjonowanie zakładu – nie wspominając już o takich kwestiach, jak troska o rannego pracownika czy jego rodzinę, gdyby doszło do tragedii. Takim sytuacjom nie da się w 100% zapobiec, natomiast można robić wiele, ale zminimalizować ryzyko wypadku. Dodatkowe szkolenia BHP świetnie się w to wpisują.
Każdemu pracodawcy powinno zależeć na budowaniu trwałych relacji z pracownikami – wówczas dużo łatwiej można ich zatrzymać w firmie, nie są oni tak podatni na kuszenie ze strony konkurencji. Aby jednak było to możliwe pracownicy muszą czuć, że pracodawcy na nich zależy.
Samo wynagrodzenie, dodatki płacowe i pozapłacowe czy wyróżnienia słowne nie wystarczą. Namacalnym wyrazem troski o pracowników jest finansowanie dodatkowych szkoleń BHP poza harmonogramem, aby w ten sposób zwiększyć ich bezpieczeństwo w pracy.