Elastyczny czas pracy: korzyści dla pracodawcy

Antoni Kwapisz
14.04.2020

W Polsce, podobnie jak w większości rozwiniętych krajów świata, na popularności zyskują niestandardowe formy zatrudnienia pracowników. Jedną z nich jest elastyczny czas pracy. Polega to na tym, że pracownikom nie narzuca się odgórnie ani liczby godzin roboczych do przepracowania, ani nawet miejsca wykonywania obowiązków. Czyli: zamiast nakazywać pracownikowi przychodzenie do biura o 8 i siedzenie w nim do 16, pracodawca daje podwładnemu wolną rękę. Oczekuje jedynie efektów. Elastyczny czas pracy, zwykle połączony z pracą zdalną, przynosi wiele korzyści obu stronom. Jakie może odnieść pracodawca?

Obniżenie kosztów stałych

Jest to oczywiście kwestia mocno indywidualna, bo wiele zależy od tego, czy elastyczny czas pracy oznacza również pracę zdalną. Jeśli tak, a w dodatku po kilku tygodniach okaże się, że to rozwiązanie działa, pracodawca rzeczywiście będzie mógł np. zrezygnować z części powierzchni biurowej, oszczędzając na wynajmie, mediach i innych opłatach.

Wzrost efektywności pracowników

Ten temat budzi akurat sporo kontrowersji, ponieważ faktem jest, że nie wszyscy mają predyspozycje do pracy w nienormowanym trybie. Część osób o wiele lepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków, gdy funkcjonują w sztywnej konwencji, czyli pracy od-do, zawsze w tym samym miejscu.

Są jednak i tacy pracownicy, którzy dzięki elastycznej formie zatrudnienia znacząco poprawią swoje wyniki. Możliwość skupienia się na jednym projekcie, bez elementów rozpraszających w postaci np. wiecznie zaczepiających kolegów czy biurowego hałasu, daje sporą szansę na to, że w ogólnym rozrachunku efektywność zespołu wzrośnie.

Wyższy poziom satysfakcji w zespole

Pracownik, który nie ma nad sobą „bata” przymusu pracy w określonych godzinach i zawsze w tym samym miejscu, może przez bardzo długi czas odczuwać wyraźnie wyższą satysfakcję z pracy. W szczególności dotyczy to osób kreatywnych, ale też indywidualistów, którzy zwyczajnie źle funkcjonują w dużych zespołach.

Poza tym pracodawca, który wprowadził w firmie elastyczny czas pracy, z dużym prawdopodobieństwem zyska dobrą markę w branży i atrakcyjność w oczach potencjalnych pracowników, zwłaszcza tych z młodszego pokolenia, preferujących np. pracę zdalną.

Mniej chorobowych, opieki nad dzieckiem etc.

Elastyczny czas pracy jest zdecydowanie najskuteczniejszą tarczą przed absencjami spowodowanymi czy to chorobą, czy koniecznością zaopiekowania się dzieckiem. Nawet jeśli pracownik czuje się gorzej i musi zostać w domu, to nadal, choćby przez 2-3 godziny, może wykonać część swojej pracy i skończyć ją w terminie.

Home office jest również dość sensownym rozwiązaniem dla młodych rodziców, których dzieci regularnie chorują. Zamiast więc irytować się, że pracownik znów przynosi zwolnienie lekarskie, warto rozważyć przejście na model elastycznego czasu pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie