Gap Year – co to jest i jaki może mieć wpływ na Twoją karierę?

Remigisz Szulc
01.03.2018

Na pewno słyszałeś o rosnącej popularności robienia sobie dłuższej przerwy od pracy. Nie chodzi o dwu- czy trzytygodniowy urlop, ale w praktyce o rzucenie obecnej posady i skupienie się na czymś zupełnie innym. Ten pomysł jest określany jako Gap Year, czyli w wolnym tłumaczeniu „rok przerwy”. Po co ludzie udają się na Gap Year? Czy taka wyrwa w życiorysie może pomóc w przyszłej karierze?

Odpoczynek? Nie tylko

Zdecydowana większość osób decydujących się na wzięcie Gap Year robi to z powodu przemęczenia. Współczesne tempo życia, szczególnie zawodowego, jest zawrotne i niektórzy nie nadążają. Wtedy przychodzi moment, w którym trzeba się zastanowić: czy tego właśnie chcę? Jeśli spada produktywność, praca nie przynosi żadnej satysfakcji, a jedyną motywacją jest zarabianie pieniędzy, rozwiązaniem może być właśnie Gap Year.

Długa przerwa od pracy może być również świetnym sposobem na to, by spojrzeć na swoją karierę z dalszej perspektywy. Zadać sobie pytanie: czy spełniam się w tej branży, na tym stanowisku? Może mam zadatki, aby być przedsiębiorcą? A może wcale nie potrzebuję tak wysokich zarobków, bo pieniądze nie są dla mnie najważniejsze?

Wiele osób podczas Gap Year diametralnie zmienia swoje życie. Przeprowadza się do innego kraju, zmienia specjalizację, zaczyna własne biznesy. Inni postanawiają się przebranżowić i zdobyć doświadczenie, które pozwoli im rozpocząć karierę od nowa, ale na znacznie wyższym poziomie.

Dla kogo?

Oczywiście wzięcie sobie rocznego lub dłuższego urlopu wymaga posiadania oszczędności. Ideą Gap Year jest bowiem to, aby rzeczywiście przestać pracować. Z tego powodu nie każdy może sobie na taki krok pozwolić. W praktyce Gap Year to ciekawa opcja przede wszystkim dla dobrze zarabiających singli lub bezdzietnych par, ewentualnie osób w średnim wieku znajdujących się na tzw. „życiowym zakręcie”.

Gap Year najczęściej jest wykorzystywany na podróże. Wiele osób marzy o tym, by odwiedzić inne kontynenty, niekoniecznie korzystając przy tym z usług biura podróży. Chcą poczuć prawdziwej wolności, a brak przymusu szybkiego powrotu do biura znacznie to ułatwia.

Problem czy szansa?

Gap Year to oczywiście pokaźna dziura w życiorysie zawodowym. Niektórzy boją się więc, że robiąc sobie przerwę będą mieć później duży problem z powrotem na rynek pracy. Jednak Gap Year staje się powszechnie znanym zjawiskiem, przynajmniej wśród rekruterów. Można to wykorzystać. Wystarczy logiczne przedstawienie powodu udania się na tak długi urlop i udowodnienie, że przerwa zwiększyła kompetencje zawodowe czy społeczne kandydata.

Oczywiście w niektórych firmach osoba z Gap Year w życiorysie będzie „spalona”. Pracodawcy mogą się bowiem obawiać, że mają do czynienia z kimś niepoważnym, nieobliczalnym, szybko nudzącym się pracą. Dlatego przed udaniem się na przerwę, dobrze przemyśl swoją decyzję, szczególnie pod kątem jej przyszłych konsekwencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie