Headhunter to specjalista od pozyskiwania pracowników. Zawsze działa na zlecenie konkretnej firmy, która szuka wykwalifikowanej osoby na dane stanowisko. Już sam fakt, że kontaktuje się z Tobą headhunter powinien być dla Ciebie nobilitujący – najwyraźniej spełniasz kryteria pracodawcy i ten jest skłonny podkupić Cię konkurencji. Sprawdź zatem, jak się zachować w kontakcie z headhunterem, aby wywalczyć dla siebie jak najlepsze warunki.
Headhunterzy często ukrywają informację na temat firmy, która zleciła im pozyskanie pracowników. Ma to na celu ochronę wizerunku pracodawcy oraz – w wielu przypadkach – ominięcie problemu, jakim dla kandydata mogłaby być niska rozpoznawalność firmy w branży. Mimo to naciskaj, aby headhunter powiedział Ci, dla kogo właściwie miałbyś pracować. Rekrutacja prowadzona na zasadzie „randki w ciemno” jest mało komfortowa dla kandydata.
Ważne jest, abyś od razu wiedział, na czym stoisz. To, że headhunter nawiązał z Tobą kontakt nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że jesteś kandydatem numer 1 i pracodawca chce właśnie Ciebie. Często jest to tylko wstępny etap rekrutacji.
Zapytaj więc, ilu jest kontrkandydatów na proponowane Ci stanowisko, jak długo potrwa rekrutacja i jakie są jej poszczególne etapy – czy musisz stawić się na kilku rozmowach kwalifikacyjnych, czy będziesz musiał zdać jakiś test etc. Na tej podstawie będzie Ci o wiele łatwiej podjąć decyzję, czy w ogóle chcesz wziąć udział w rekrutacji i czy masz na to czas.
Nawet jeśli headhunter stwierdzi, że na tym etapie nie może zdradzić wielu szczegółów dotyczących np. warunków finansowych, to nie wierz w takie zapewnienia – headhunterzy doskonale wiedzą, ile ich klient jest skłonny zaoferować nowemu pracownikowi.
Dlatego upieraj się, że bez poznania choćby wstępnych warunków nie będziesz dalej uczestniczyć w procesie rekrutacji. Jeśli spełniasz kryteria i jesteś jednym z mocniejszych kandydatów, to headhunter na pewno podzieli się z Tobą istotnymi szczegółami.
Gdy już weźmiesz udział w rekrutacji i przejdziesz do jej ostatniego etapu, to miej świadomość, że znalazłeś się w bardzo komfortowej sytuacji. Najwyraźniej pracodawca jest zdecydowany, aby Cię zatrudnić, co daje Ci dużą swobodę w zakresie negocjowania indywidualnych warunków. Pamiętaj, że zmiana pracodawcy musi Ci się opłacać, ponieważ zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Oferta wyższa o np. 10 proc. od Twojego obecnego wynagrodzenia z pewnością nie jest dostatecznie atrakcyjna.