Gdy dzwoni do Ciebie headhunter

Mariusz Siwko
13.12.2021

Headhunter to specjalista od pozyskiwania pracowników. Zawsze działa na zlecenie konkretnej firmy, która szuka wykwalifikowanej osoby na dane stanowisko. Już sam fakt, że kontaktuje się z Tobą headhunter powinien być dla Ciebie nobilitujący – najwyraźniej spełniasz kryteria pracodawcy i ten jest skłonny podkupić Cię konkurencji. Sprawdź zatem, jak się zachować w kontakcie z headhunterem, aby wywalczyć dla siebie jak najlepsze warunki.

Zażądaj zdradzenia tożsamości pracodawcy 

Headhunterzy często ukrywają informację na temat firmy, która zleciła im pozyskanie pracowników. Ma to na celu ochronę wizerunku pracodawcy oraz – w wielu przypadkach – ominięcie problemu, jakim dla kandydata mogłaby być niska rozpoznawalność firmy w branży. Mimo to naciskaj, aby headhunter powiedział Ci, dla kogo właściwie miałbyś pracować. Rekrutacja prowadzona na zasadzie „randki w ciemno” jest mało komfortowa dla kandydata.

Dopytaj, jak będzie przebiegać proces rekrutacji

Ważne jest, abyś od razu wiedział, na czym stoisz. To, że headhunter nawiązał z Tobą kontakt nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że jesteś kandydatem numer 1 i pracodawca chce właśnie Ciebie. Często jest to tylko wstępny etap rekrutacji.

Zapytaj więc, ilu jest kontrkandydatów na proponowane Ci stanowisko, jak długo potrwa rekrutacja i jakie są jej poszczególne etapy – czy musisz stawić się na kilku rozmowach kwalifikacyjnych, czy będziesz musiał zdać jakiś test etc. Na tej podstawie będzie Ci o wiele łatwiej podjąć decyzję, czy w ogóle chcesz wziąć udział w rekrutacji i czy masz na to czas.

Poproś o przedstawienie wstępnych warunków

Nawet jeśli headhunter stwierdzi, że na tym etapie nie może zdradzić wielu szczegółów dotyczących np. warunków finansowych, to nie wierz w takie zapewnienia – headhunterzy doskonale wiedzą, ile ich klient jest skłonny zaoferować nowemu pracownikowi.

Dlatego upieraj się, że bez poznania choćby wstępnych warunków nie będziesz dalej uczestniczyć w procesie rekrutacji. Jeśli spełniasz kryteria i jesteś jednym z mocniejszych kandydatów, to headhunter na pewno podzieli się z Tobą istotnymi szczegółami.

Nie bój się negocjować na ostatnim etapie rekrutacji

Gdy już weźmiesz udział w rekrutacji i przejdziesz do jej ostatniego etapu, to miej świadomość, że znalazłeś się w bardzo komfortowej sytuacji. Najwyraźniej pracodawca jest zdecydowany, aby Cię zatrudnić, co daje Ci dużą swobodę w zakresie negocjowania indywidualnych warunków. Pamiętaj, że zmiana pracodawcy musi Ci się opłacać, ponieważ  zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Oferta wyższa o np. 10 proc. od Twojego obecnego wynagrodzenia z pewnością nie jest dostatecznie atrakcyjna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.