Dobre przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej jest podstawą sukcesu i może zagwarantować Ci otrzymanie propozycji pracy. Osoby prowadzące rekrutację zwracają uwagę nie tylko na wykształcenie i doświadczenie zawodowe kandydata, ale także na jego zaangażowanie, kulturę osobistą oraz ambicję. Aby pokazać się z jak najlepszej strony, warto wcześniej zebrać jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy i zabłysnąć wiedzą. Czego powinieneś się dowiedzieć? Podpowiadamy.
Dowiesz się tego chociażby przeglądając stronę internetową przedsiębiorstwa oraz śledząc wypowiedzi jego przedstawicieli dla mediów. Bardzo dokładnie przeczytaj zakładkę „O firmie” – znajdziesz tam informacje na temat celów, jakie stawia sobie firma, a także spis wartości, które są dla niej najważniejsze. Możesz pod to dopasować ton i kierunek swojej wypowiedzi podczas rozmowy z rekruterem.
Chodzi tutaj o to, czym firma właściwie się zajmuje i co jest jej specjalnością. Te informacje także znajdziesz na stronie www. Określ, czy Twoje umiejętności i zainteresowania są tożsame z kompetencjami przedsiębiorstwa. Przygotuj sobie kilka przykładów działań, jakie podejmowałeś w przyszłości, a które mogłyby być realizowane także przez potencjalnego pracodawcę. W ten sposób z pewnością zabłyśniesz.
Nie ma sensu używać sloganów w stylu: „Chcę podjąć pracę w tej firmie, ponieważ jest ona liderem branży”, jeśli to po prostu nieprawda. Znacznie lepiej będzie natomiast zapewnić rekrutera, że zrobisz wszystko, aby pomóc pracodawcy w umocnieniu pozycji rynkowej i nawiązaniu rywalizacji z branżowymi potentatami. Dowiedz się, czy firma jest rozpoznawalna, czy ma na koncie jakieś sukcesy. Te informacje spokojnie znajdziesz w sieci, szczególnie na stronie przedsiębiorstwa.
Zdobycie tej informacji może nie być łatwe. Przyda się tutaj małe „szpiegostwo”. Możesz zarejestrować się na jednym z portali kariery i zapytać, czy ktoś przypadkiem nie pracuje w danej firmie i czy nie mógłby podzielić się danymi na temat zarobków. Po co Ci ta wiedza? Ponieważ dzięki niej łatwo wybrniesz z pytania o oczekiwaną pensję. Nie ośmieszysz się zbyt wygórowanymi oczekiwaniami, ale i nie zniechęcisz do siebie rekrutera deklarując, że zgadzasz się na pracę za głodową stawkę.
Pamiętaj: wiedza to podstawa, a szczególnie taka, która może Ci pomóc w zrobieniu dobrego wrażenia podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto więc poświęcić trochę czasu na jej zdobycie.