JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM W PRACY? 5 SPOSOBÓW

Jerzy Biernacki
08.05.2020

Odmrażanie gospodarki po lock-downie spowodowanym pandemią koronawirusa sprawia, że część z nas wróciła do pracy. Warto więc wiedzieć, jak chronić się przed zakażeniem w miejscu pracy.

MYCIE RĄK

Walka z koronawirusem i zapobieganie zakażeniom w miejscu pracy powinna opierać się przede wszystkim o częste i dokładne mycie rąk. O tym oczywiście każdy pracownik powinien wiedzieć sam. Dokładne mycie rąk, wielokrotnie w ciągu dnia, to jedna z najlepszych metod ochrony przed koronawirusem. Trzeba jednak robić to odpowiednio, czyli przynajmniej przez 30 sekund i myjąc dokładnie każdy zakamarek dłoni z pomocą mydła.

RĘKAWICZKI LATEKSOWE

Rękawiczki ochronne po powrocie do pracy to ważna cześć profilaktyki zakażań koronawirusem. Najbardziej trwałe i odporne na rozerwanie są rękawiczki lateksowe. Wytwarza się je z mocnego kauczuku, a jedynym przeciwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie na lateks. Podczas przebywania w pracy warto założyć je, kiedy wychodzimy do toalety lub kiedy odkażamy sprzęt komputerowy i telefon. A także podczas robienia kawy we wspólnym ekspresie. Rękawiczki lateksowe dobrze jest także założyć podczas poprawiania makijażu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dotykanie twarzy, gdzie znajdują się usta i nos, podnosi ryzyko zakażenia.

MASECZKA ANTYWIRUSOWA

Maseczka ochronna chroni zarówno nas, jak i współpracowników, dlatego podczas przebywania większej liczby osób na wspólnej przestrzeni warto, aby każdy pamiętał o jej nałożeniu. Podczas kichania wirusy roznoszą się bowiem bardzo szybko.

Trzeba przy tym pamiętać, że wybierając maseczkę wielokrotnego użytku, musimy ją wymienić po dwóch godzinach oraz dokładnie uprać i odkazić, np. prasując mocno rozgrzanym żelazkiem. Skuteczna maseczka musi być także uszyta „na zakładki”, a dodatkowo możemy zastosować specjalne filtry dające dodatkową barierę przed wnikaniem drobnoustrojów.

PŁYN PRZECIWWIRUSOWY

Po ponownym otwarciu biur i zakładów pracy pracodawca ma obowiązek odpowiednio przystosować przestrzeń wspólną m.in. poprzez odkażenie oraz udostepnienie płynów przeciwwirusowych. Płyny powinny stać przy wejściu do biura, a najlepiej w każdym pomieszczeniu wspólnym. Pracownicy powinni często dezynfekować ręce, kiedy korzystają np. z kuchni czy innych pomieszczeń socjalnych. Dobrze jest także, aby każdy pracownik miał własny płyn przeciwwirusowy pod ręką, z którego korzysta tylko on. W sprzedaży posiada go nie jedna apteka online.

ODKAŻANIE ELEKTRONIKI

Na koniec dezynfekcja, czyli odkażanie przedmiotów i powierzchni i użytkowych. Pracodawca powinien przeprowadzać regularne odkażanie biura. Ponadto dobrze jest posiadać własny płyn przeciwwirusowy do dezynfekcji przedmiotów i odkażać nim elektronikę. To właśnie na telefonie komórkowym czy myszce znajduje się najwięcej bakterii, grzybów i wirusów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie