Jak ograniczyć kradzieże w biurze?

Jerzy Biernacki
03.12.2020

Zdecydowana większość pracodawców jest regularnie okradana przez swoich pracowników. Zwykle zupełnie nieświadomie. Zdarza się to przede wszystkim w biurach, gdzie pracownicy notorycznie pozwalają sobie np. na drukowanie prywatnych dokumentów na firmowej drukarce, wynoszenie długopisów czy papieru. Jak walczyć z tym procederem? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

Ustal jasne zasady

Jeśli nie złapałeś żadnego pracownika za rękę, ale wiesz, że jesteś regularnie okradany, to nie ma na co czekać – zacznij od opracowania wewnętrznego regulaminu. Zawrzyj w nim zasady korzystania z firmowego sprzętu i wyposażenia biurowego. Każdy pracownik musi zapoznać się z treścią regulaminu i potwierdzić to własnoręcznym podpisem. Często już taka „terapia” przynosi świetne efekty, bo pracownicy nagle dowiadują się, że pracodawca doskonale wie o ich występkach, ale daje im jeszcze szansą, by się poprawili.

Wprowadź limity

Jeśli koszty związane z drobnymi kradzieżami w biurze stale rosną, ale jednocześnie nie chcesz wprowadzać w firmie terroru, to możesz zaproponować pracownikom uczciwy układ. Ustal z nimi, że każdej osobie przysługuje limit zużycia np. 5 kartek A4 dziennie na prywatne dokumenty czy limit 20 prywatnych wydruków miesięcznie.

Może sprawdzi się cennik?

Po poinformowaniu pracowników, że wiesz o ich drobnych kradzieżach, sytuacja powinna się diametralnie poprawić. Nie oznacza to natomiast, że pracownicy nagle przestaną mieć potrzebę korzystania z biurowego wyposażenia w celach prywatnych. Możesz zatem zaproponować im preferencyjny cennik drukowania dokumentów, które nie mają związku z ich obowiązkami służbowymi.

Przykładowo: pracownik chce wydrukować pracę do szkoły dziecka. Zaproponuj stawkę 1 grosza za stronę A4. Celem nie jest zarabianie na takiej „usłudze”, ale zmuszenie pracowników do uczciwości względem pracodawcy.

W ostateczności zdecyduj się na monitoring biura

Jeśli żadne metody polubowne nie poskutkują i pracownicy nadal będą Cię okradać, to nie pozostaje nic innego, jak sięgniecie po rozwiązania prewencyjne. Monitoring biura rozwiąże problem od ręki, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przecież korzystać z firmowego wyposażenia w prywatnych celach pod czujnym nadzorem kamery. Pamiętaj natomiast, że pracownicy muszą zostać poinformowani o objęciu biura monitoringiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie