Jak pomóc dziecku w edukacji zdalnej?

Krzysztof Jagielski
17.11.2020

Zdalna edukacja w dobie pandemii stała się standardem dla setek tysięcy polskich uczniów. Część z nich dość szybko przestawiła się na nowy model, część jednak nie do końca sobie z tym radzi, co oczywiście negatywnie odbija się na poziomie ich wiedzy, a także samopoczuciu. Tutaj bardzo ważną rolę do odegrania mają rodzice. Z naszego poradnika dowiesz się, jak pomóc dziecku w edukacji zdalnej, aby zagwarantować mu przyzwoite warunki do nauki i nie dopuścić do regresu intelektualnego.

Wyznacz przestrzeń do nauki

Podstawą jest to, aby dziecko miało w miarę komfortowe warunki do nauki zdalnej. Oczywiście, że w małym mieszkaniu trudno będzie zapewnić uczniowi całkowitą ciszę (zwłaszcza, gdy rodzice też pracują zdalnie), ale zawsze warto spróbować wydzielić dla niego taką przestrzeń, w której nikt nie będzie mu przeszkadzać. Może to być albo pokój dziecka, albo sypialnia rodziców. Ważne, aby uczeń nie musiał przesiadywać w pomieszczeniach, w których toczy się życie rodzinne, jak kuchnia czy salon/duży pokój.

Odpowiednie zaplecze sprzętowe

Bez tego nie ma mowy o edukacji zdalnej. Jeśli rodzice nie mogą sobie pozwolić na zakup komputera, to powinni zwrócić się o pomoc do szkoły dziecka, która zapewni uczniowi sprzęt przeznaczony do wypożyczenia.

W każdym innym przypadku rodzice muszą zadbać o to, aby dziecko mogło uczyć się w sposób maksymalnie komfortowy. Nie zapominamy o kamerce internetowej, dobrym mikrofonie (najlepiej ze słuchawkami) oraz wygodnym krześle. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy Internet domowy jest dostatecznie szybki dla zapewnienia nieprzerwanego połączenia z nauczycielem.

Kontroluj postępy

Nie może być tak, że rodzice zostawiają dziecko przed komputerem i na tym kończy się ich wkład w edukację zdalną. W przypadku uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej konieczne jest kontrolowanie postępów. Rodzice powinni się zaangażować w sprawdzanie, co dziecko robiło danego dnia, jakie zadania rozwiązało, jakie były tematy lekcji, co zostało zadane przez nauczyciela.

Ważne jest także to, aby obowiązek kontrolowania postępów nie spadał tylko na jednego z rodziców, bo to na dłuższą metę doprowadzi do frustracji. Rodzice powinni się dzielić i wspólnie pomóc dziecku przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie