Jak przygotować się na utratę pracy?

Remigisz Szulc
20.07.2020

Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Utrata pracy nie jest niczym przyjemnym i zwykle problem ten pojawia się z zaskoczenia. Tym bardziej warto zawczasu zadbać o to, aby otrzymanie wypowiedzenia nie spowodowało ani finansowej, ani psychicznej katastrofy. Kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przygotować się na utratę pracy, podajemy w naszym poradniku. Rekomendujemy je każdemu pracownikowi, nawet temu, który czuje się wyjątkowo pewnie w swoim miejscu zatrudnienia.

Zbuduj fundusz awaryjny

Jak duży? Fundusz awaryjny na wypadek utraty pracy powinien wynosić minimum równowartość trzech pensji, a najlepiej sześciu. Gdy dodamy do tego ewentualną odprawę oraz wynagrodzenie za trzymiesięczny okres wypowiedzenia, to uzbiera się z tego sumka, która pozwoli Ci przeżyć na takim samym poziomie przez nawet rok. To daje ogromny komfort psychiczny. Dzięki temu nie będziesz zmuszony przyjąć jakiejkolwiek oferty pracy.

Stale podnoś swoje kompetencje

Nawet jeśli już jesteś wysokiej klasy specjalistą, to zawsze jest coś, co możesz poprawić. Wykorzystuj każdą możliwą okazję do podnoszenia swoich kompetencji, najlepiej na koszt obecnego pracodawcy. Wniosku o dofinansowanie szkolenia czy studiów podyplomowych albo kursu językowego. To wszystko może Ci się kiedyś bardzo przydać.

Nie pal za sobą mostów

Nawet jeśli masz z kimś w firmie na pieńku lub wyjątkowo nie lubisz klientów, z którymi musisz pracować, to staraj się utrzymywać z tymi osobami przynajmniej poprawne relacje. Nigdy przecież nie wiadomo, czy nie będziesz w przyszłości potrzebować ich pomocy, referencji, rekomendacji etc.

Utrzymuj kontakty z potencjalnymi pracodawcami

Jeśli masz możliwości nawiązywania relacji z przedstawicielami konkurencyjnych firm, bo na przykład wymaga tego Twoje stanowisko pracy, to koniecznie zadbaj o to, aby były to relacje serdeczne. Staraj się też zawsze pokazywać swój profesjonalizm i doskonałe kompetencje zawodowe. Kto wie, może po otrzymaniu wypowiedzenia od razu dostaniesz propozycję pracy od konkurencji?

Przygotuj sobie CV i regularnie je aktualizuj

Samo napisanie CV nie jest oczywiście skomplikowane i można to zrobić już po utracie pracy, ale ważniejsze jest to, aby stale aktualizować jego treść. Jeśli osiągniesz jakiś sukces zawodowy, to wpisz to sobie do szablonu CV – później możesz o tym zapomnieć, a to potencjalnie da Ci przewagę nad innymi kandydatami w procesie rekrutacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie