Jak reagować na przejawy dyskryminacji w zakładzie pracy?

Piotr Kowalczyk
17.07.2023

Jako pracodawca masz obowiązek zapewnić swoim pracownikom nie tylko bezpieczne, ale też godne i komfortowe warunki zatrudnienia. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest, aby firma była wrażliwa na wszelkie przejawy dyskryminacji, na przykład ze względu na wyznanie, płeć, orientację seksualną czy światopogląd. Dowiedz się, jak reagować na przypadki dyskryminacji w zespole pracowników.

Nie bagatelizuj problemu

Gdy tylko otrzymasz pierwsze sygnały o przypadkach dyskryminacji w zakładzie pracy, to od razu na nie zareaguj. Nie udawaj, że problem jest wydumany, wyolbrzymiony czy kompletnie nieistotny. Pamiętaj, że dyskryminacja to ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy, co może się skończyć poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Wprowadź jasne zasady

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wprowadzić w firmie konkretne zasady pozwalające przeciwdziałać przejawom dyskryminacji. Nie zmusisz wszystkich ludzi do bycia otwartymi i tolerancyjnymi, natomiast możesz wymóc na pracownikach, aby w godzinach pracy nie okazywali nikomu niechęci czy wrogości z tytułu jego odmienności.

Tutaj najlepiej sprawdzi się klasyczny system kar i nagród. Zapowiedz pracownikom, że przestrzeganie zasad antydyskryminacyjnych będzie brane pod uwagę przy ocenie rocznej i przyznawaniu premii oraz nagród.

Okaż wsparcie dyskryminowanym pracownikom

Jeśli którykolwiek z pracowników zgłosi się do Ciebie z informacją, że jest dyskryminowany, to dokładnie zbadaj tę sprawę i wyciągnij konsekwencje. Pracownik musi czuć Twoje wsparcie, w przeciwnym razie może nie tylko poszukać dla siebie miejsca w innej firmie (co na dzisiejszym rynku pracy jest poważnym problemem dla pracodawcy), ale też zgłosić ten fakt odpowiednim organom i ściągnąć na Ciebie duże nieprzyjemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie