Jak sprawdzić, czy powinieneś zarabiać więcej?

Krzysztof Jagielski
07.09.2020

Większość pracowników ma poważne trudności z oszacowaniem swojej wartości. Jest to zupełnie normalne – w końcu nie zmieniamy pracy co tydzień, przyzwyczajamy się do określonego wynagrodzenia i dopiero po jakimś czasie zaczynamy się zastanawiać, czy aby nie powinniśmy zarabiać więcej. Jak to sprawdzić i w oparciu o tę wiedzę przedstawić pracodawcy konkretne oczekiwania względem wynagrodzenia? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Podpytaj w branży

Najlepiej będzie wykorzystać do tego Internet. Załóż konta na różnych forach branżowych czy portalach kariery, a następnie poproś innych użytkowników o podzielenie się – oczywiście anonimowo – wysokościami swoich wynagrodzeń. Bierz przy tym poprawkę na wielkość miasta, sektor prywatny i państwowy, wielkość firmy i jej pozycję rynkową etc. Możesz jednak na tej podstawie wyciągnąć medianę zarobków i zorientować się, czy na pewno jesteś uczciwie wynagradzany.

Rada

Sprawdź też średnie zarobki na portalach kariery, które często tworzą tego typu zestawienia.

Umów się na kilka rozmów kwalifikacyjnych

Jeśli masz na to czas, a ponadto i tak od dawna zastanawiasz się nad zmianą miejsca zatrudnienia, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odpowiedział na kilka ogłoszeń i poszedł na rozmowy kwalifikacyjne. Co prawda nie zawsze osoba rekrutująca zdradza proponowaną wysokość zarobków, ale wystarczy, że otrzymasz taką informację w 2-3 firmach – to już pozwoli Ci ocenić, na ile atrakcyjne jest Twoje obecnie wynagrodzenie.

Poza tym zyskasz tutaj mocną kartę przetargową w rozmowach z aktualnym pracodawcą o ewentualnej podwyżce – będziesz mieć przecież w zanadrzu konkretne oferty pracy.

Wyceń realną wartość swojej pracy

Możesz to zrobić w oparciu o chociażby czas, jaki poświęcasz na zrealizowanie jakiegoś zlecenia czy wyprodukowanie jakiegoś produktu. Porównaj to z ceną docelową dla klienta, uwzględniając przy tym koszty marketingu, dystrybucji, ewentualnych pośredników oraz oczywiście zużytych materiałów i mediów. Na tej podstawie możesz w dużym przybliżeniu określić, ile pracodawca zarabia na Twojej pracy. Jeśli różnica w stosunku do stawki godzinowej jest znacząca, to wiesz już, że jest tutaj pole do daleko idących negocjacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie