Jak szybko znaleźć pracę dla uchodźcy z Ukrainy? Najlepsze wskazówki

Antoni Kwapisz
21.03.2022

Do 8 marca polską granicę z Ukrainą przekroczyło ponad milion uchodźców z tego ogarniętego wojną kraju. I choć szacuje się, że polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 1,3 mln pracowników, to nie ma się co oszukiwać: nie wszyscy uchodźcy od razu znajdą zatrudnienie. Jeśli chcesz pomóc komuś z Ukrainy w stawianiu pierwszych kroków na polskim rynku pracy, to mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych

Od tego warto zacząć, ponieważ social media to dziś najszybsze źródło informacji – również lokalnie. Na profilach miejskich warto opublikować informację o poszukiwaniu pracy dla uchodźcy z Ukrainy. Post na pewno zostanie wielokrotnie udostępniony i w końcu może trafić do odpowiedniego pracodawcy, który złoży uciekinierowi konkretną propozycję zatrudnienia.

Stwórz przyciągające uwagę ogłoszenie

Możesz pójść o krok dalej i przygotować obszerne, atrakcyjne pod względem treści i strony graficznej ogłoszenie, które opublikujesz na lokalnych profilach facebookowych czy profilach organizacji pomocowych. W ogłoszeniu zawrzyj informacje na temat kwalifikacji zawodowych uchodźcy i preferowanego przez niego rodzaju zatrudnienia.

Ogłoszenie o pracę dla uchodźców z Ukrainy możesz zamieścić na ukraińskiej wersji językowej portalu europa.jobs

Skontaktuj się z lokalnym urzędem pracy

W niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy zaangażowane są także instytucje państwowe, wśród nich Powiatowe Urzędy Pracy, które m.in. od ręki rejestrują oświadczenia o chęci zatrudnienia cudzoziemców ze Wschodu. Warto więc skontaktować z pośredniakiem i zapytać o dostępne na już oferty zatrudnienia oraz poprosić o bezpośredni kontakt do zatrudniających firm.

Wspólnie z uchodźcą przejrzyjcie ogłoszenia na portalach

Uchodźca z Ukrainy prawdopodobnie nie czyta po polsku, dlatego poszukiwanie pracy na własną rękę może być dla niego bardzo kłopotliwe. Wciel się więc w rolę tłumacza i wspólnie przejrzyjcie popularne portale ogłoszeniowe, z wykorzystaniem filtrów (podanie kwalifikacji zawodowych uchodźcy, preferowanego miejsca zatrudnienia, oczekiwanego wynagrodzenia etc.).

Pomóż uchodźcy w nauce języka polskiego

Aby zwiększyć szanse uchodźcy na znalezienie pracy w Polsce warto zaproponować mu choćby podstawowe lekcje nauki języka polskiego w mowie i piśmie. Poświęć na to trochę czasu, ponieważ jest to zdecydowanie najlepsza forma długofalowej pomocy osobom, które uciekły do naszego kraju przed wojną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.