Jak uczyć się nowych rzeczy za darmo online?

Krzysztof Jagielski
12.11.2020

Nauka online budzi coraz większe zainteresowanie – i to nie tylko w związku z powszechną edukacją zdalną. Mnóstwo dorosłych osób stara się uzupełnić swoją wiedzę oraz nabyć nowe umiejętności biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach w Internecie. Jest to bardzo wygodne, ale jednocześnie wymaga zainwestowania niemałych pieniędzy. Na szczęście online można się uczyć także zupełnie za darmo. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Darmowe aplikacje do nauki języka obcego

Takich aplikacji jest mnóstwo, przy czym oczywiście nie każda gwarantuje oczekiwany poziom nauki. Na pewno godna polecenia jest popularna aplikacja Duolingo, która – wbrew obiegowej opinii – nie jest przeznaczona tylko dla dzieci. Podobnych programów jest znacznie więcej – przewertuj sklep Google Play, poczytaj opinie użytkowników i samodzielnie przetestuj kilka apek, wybierając tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Kursy na YouTube

Platforma YouTube jest pełna „szlamu”, ale można na niej trafić także na prawdziwe perełki. Nie brakuje twórców wartościowego contentu wideo, którzy zupełnie bezpłatnie dzielą się swoją wiedzą z widzami. Zarabiają na reklamach, dlatego jeśli uznasz, że dany kanał jest fajny, merytoryczny i uzupełnia Twoją wiedzę, to warto zostawić komentarz oraz subskrypcję. To bardzo pomoże twórcy w zwiększeniu zasięgu i przełoży się na jego dochody, dzięki czemu będzie mógł tworzyć coraz więcej jeszcze lepszych materiałów.

Bezpłatne konferencje i szkolenia

Warto ich szukać, chociażby na profilach w mediach społecznościowych firm i korporacji z branży, którą się interesujesz. Przykładowo: jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę z zakresu ekonomii i finansów, to obserwuj profile banków, domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych etc. Będziesz na bieżąco z szykowanymi przez te instytucje wydarzeniami, na przykład właśnie konferencjami online. Zwykle biorą w nich udział wysokiej klasy eksperci, od których można się czegoś nauczyć, nawet podczas krótkiego wykładu.

Portale i blogi

Nie zapominamy również o „słowie pisanym”. Nadal wartościowej i darmowej wiedzy warto szukać na portalach internetowych oraz blogach eksperckich. To wymaga nieco większego zaangażowania, jednak poziom merytoryczny z reguły jest wyższy niż np. na YouTube.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie