Rutyna niekoniecznie musi mieć negatywne konotacje. Faktem jest natomiast, że w przypadku młodych ludzi, którzy chcą się jeszcze rozwijać zawodowo, jest to zjawisko niepożądane i prowadzące do frustracji. Warto zatem znać sprawdzone sposoby na uniknięcie rutyny w pracy, które przytaczamy w naszym poradniku.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć w danej firmie. Jeśli Twoim celem jest np. dojście do stanowiska kierowniczego, to dążąc do tego raczej nie będzie Ci grozić rutyna.
Nigdy nie jest tak, że posiadamy całą wiedze w danym temacie. Jeśli masz wokół siebie bardziej doświadczonych i kompetentnych kolegów, to podpatruj ich w pracy, ucz się od nich, dopytuj o pewne kwestie. W ten sposób będziesz robić stałe postępy i nie utkniesz w rutynie przeciętności.
Jeśli czujesz, że masz kwalifikacje do tego, aby wykonywać bardziej ambitne zadania i brać udział w poważniejszych projektach, to powiedz o tym przełożonemu. Już sam fakt, że wykazujesz się ambicją i pewnością siebie, może postawić Cię w dobrym świetle i być przyczynkiem do zaoferowania Ci awansu.
Często jest tak, że pracodawca niespecjalnie motywuje pracowników do rozwoju. W takiej sytuacji warto wykazać się inicjatywą i we własnym zakresie np. brać udział w szkoleniach, kursach, zdobywać nowe kompetencje zawodowe. To może być punkt wyjścia do awansu i uniknięcia rutyny.
Jeśli widzisz, że wszystkie możliwości rozwoju w danej firmie zostały wyczerpane i nic więcej w niej nie osiągniesz, to czas pomyśleć o zmianach. Nie bój się podejmowania ryzyka – tkwiąc w jednym położeniu prędzej czy później zaczniesz odczuwać frustrację, co natychmiast odbije się na Twoich wynikach i może spowodować, że zaczniesz szukać pracy nie z wyboru, a z konieczności (po otrzymaniu wypowiedzenia).