Jak uniknąć rutyny w pracy?

Maciej Piwowski
27.12.2023

Rutyna niekoniecznie musi mieć negatywne konotacje. Faktem jest natomiast, że w przypadku młodych ludzi, którzy chcą się jeszcze rozwijać zawodowo, jest to zjawisko niepożądane i prowadzące do frustracji. Warto zatem znać sprawdzone sposoby na uniknięcie rutyny w pracy, które przytaczamy w naszym poradniku.

Miej sprecyzowany plan rozwoju zawodowego

Przede wszystkim musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć w danej firmie. Jeśli Twoim celem jest np. dojście do stanowiska kierowniczego, to dążąc do tego raczej nie będzie Ci grozić rutyna.

Ucz się od innych

Nigdy nie jest tak, że posiadamy całą wiedze w danym temacie. Jeśli masz wokół siebie bardziej doświadczonych i kompetentnych kolegów, to podpatruj ich w pracy, ucz się od nich, dopytuj o pewne kwestie. W ten sposób będziesz robić stałe postępy i nie utkniesz w rutynie przeciętności.

Zgłaszaj się do bardziej ambitnych zadań

Jeśli czujesz, że masz kwalifikacje do tego, aby wykonywać bardziej ambitne zadania i brać udział w poważniejszych projektach, to powiedz o tym przełożonemu. Już sam fakt, że wykazujesz się ambicją i pewnością siebie, może postawić Cię w dobrym świetle i być przyczynkiem do zaoferowania Ci awansu.

Sam podnoś swoje kwalifikacje zawodowe

Często jest tak, że pracodawca niespecjalnie motywuje pracowników do rozwoju. W takiej sytuacji warto wykazać się inicjatywą i we własnym zakresie np. brać udział w szkoleniach, kursach, zdobywać nowe kompetencje zawodowe. To może być punkt wyjścia do awansu i uniknięcia rutyny.

W razie braku możliwości rozwoju – zmień miejsce zatrudnienia

Jeśli widzisz, że wszystkie możliwości rozwoju w danej firmie zostały wyczerpane i nic więcej w niej nie osiągniesz, to czas pomyśleć o zmianach. Nie bój się podejmowania ryzyka – tkwiąc w jednym położeniu prędzej czy później zaczniesz odczuwać frustrację, co natychmiast odbije się na Twoich wynikach i może spowodować, że zaczniesz szukać pracy nie z wyboru, a z konieczności (po otrzymaniu wypowiedzenia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie