Pracownik powinien być lojalny w stosunku do pracodawcy, co jednak wcale nie oznacza, że jest zobowiązany do pracy w danym miejscu do końca życia. Jeśli masz okazję przejścia do innej firmy, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem i większą samodzielnością, to pewnie warto z tego skorzystać. Pamiętaj natomiast, aby odejść z obecnej firmy w elegancki sposób, nie paląc za sobą mostów. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Kluczowe jest to, aby nie zwodzić pracodawcy, skoro decyzja już zapadła. Od razu umów się na rozmowę z właścicielem firmy i osobiście oznajmij mu, że odchodzisz. Zaznacz przy tym, że nie ma sensu prowadzić żadnych negocjacji, ponieważ jesteś już po słowie z inną firmą i chcesz zachować się fair.
W ten sposób nie tylko zyskasz czas na przygotowanie się do przejścia do nowej firmy czy nadrobienie zaległości rodzinnych, ale też ulżysz obecnemu pracodawcy. W jaki sposób? Jeśli wykorzystasz cały zaległy urlop, to pracodawca nie będzie musiał Ci wypłacać ekwiwalentu pieniężnego.
Poza tym wielu pracodawców wręcz woli, aby zwalniający się pracownicy nie zajmowali dłużej stanowisk, ponieważ ma to zły wpływ na morale w zespole. Obawiają się również niskiego zaangażowania w pracę.
Twoje odejście jest o tyle kłopotliwe dla pracodawcy, że teraz będzie musiał znaleźć nowego pracownika, niekoniecznie posiadającego porównywalne kwalifikacje. Możesz mu w tym pomóc. Zapewnij, że jeśli nowy pracownik zostanie przyjęty jeszcze w okresie Twojego wypowiedzenia, to wprowadzisz go na stanowisko, przekażesz wszystkie istotne informacje, zdradzisz kilka tajemnic i zwrócisz uwagę na popełniane błędy.
I nie rób tego mailowo, ale najlepiej osobiście. Jeśli pracowałeś w tej firmie przez dłuższy czas, to na pewno znasz się z większością pracowników. Miłym gestem jest zorganizowanie krótkiego spotkania, z symbolicznym ciastem i kawą. Kto wie, może koleżanki i koledzy przygotują dla Ciebie jakąś niespodziankę i wręczą Ci pożegnalny prezent?
To najważniejsza zasada. Nawet jeśli nie zawsze było Ci po drodze z pracodawcą, to po odejściu z firmy zamknij ten rozdział i nie wracaj do niego. Obgadywanie byłego pracodawcy to przejaw skrajnej nielojalności, który może dać sporo do myślenia Twojemu obecnemu pracodawcy i osłabić Twoją pozycję w nowej firmie.