Takie pytanie padają podczas niemal każdej rozmowy o pracę. Rekrutera interesuje, dlatego osoba, która przed nim siedzi, w ogóle myśli o zmianie miejsca zatrudnienia. Chce się też przekonać, czy ma do czynienia z człowiekiem godnym zaufania, cechującym się kulturą osobistą i potrafiącym zachować tajemnice firmowe dla siebie. Na pytaniu o poprzedniego pracodawcę można się więc bardzo łatwo „wyłożyć” i tym samym zniweczyć swoje szansę na zdobycie atrakcyjnego etatu. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Przeczytaj nasz poradnik.
Jeśli Twój poprzedni lub obecny pracodawca jest głównym powodem, dla którego chcesz zmienić miejsce zatrudnienia, to nie musisz tego ukrywać przed rekruterem. Nie kłam, że wszystko było/jest super, bo taki fałsz jest łatwo wyczuwalny. Możesz powiedzieć, że w poprzedniej pracy nie czułeś się najlepiej, że miałeś ograniczone możliwości rozwoju lub nie byłeś doceniany, ale nie wdawaj się w szczegóły. Unikaj też personalnych wycieczek, nie wskazuj konkretnych osób, które zaszły Ci za skórę. Pamiętaj, że takie informacje mogą później wyciec i spowodować, że spalisz za sobą mosty.
Absolutnie niedopuszczalne jest szkalowanie poprzedniego pracodawcy przed rekruterem. W ten sposób możesz pogrzebać swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, bo nikt nie chce współpracować z osobami, które są nielojalne i obmawiają innych.
Opis powodów, dla których szukasz nowej pracy, warto zbudować wokół własnej osoby. Zamiast więc mówić, że poprzedni pracodawca był oszustem i wyzyskiwaczem, wskaż bardziej uniwersalne oraz znacznie lepiej brzmiące argumenty. Może to być chociażby: brak możliwości rozwoju, praca nad projektami, które nie znajdowały się w zakresie Twoich kompetencji, brak odpowiednich narzędzi do pracy czy zerowa perspektywa awansu.
Osoba prowadząca rekrutację niekoniecznie musi Cię zapytać o szczegóły pracy w poprzedniej firmie. Może interesować ją, dlaczego w ogóle decydujesz się na zmianę miejsca zatrudnienia. Wówczas dobrym pomysłem będzie pominięcie wątku dotychczasowego pracodawcy i skupienie się na oczekiwaniach, jakie masz względem nowej firmy.
Możesz powiedzieć, że słyszałeś wiele dobrego o możliwościach rozwoju, jakie firma daje swoim pracownikom. Dobrze widziane będzie wskazanie konkretnych projektów, którymi zajmowało się przedsiębiorstwo i podkreślenie, że Twoje umiejętności z pewnością przydałaby się do ich realizacji. W ten sposób zgrabnie unikniesz opowiadania o rzeczywistych powodach odejścia z poprzedniej firmy i zrobisz pozytywne wrażenie na rekruterze.