Jak zwiększyć swoje szanse na angaż po stażu?

Marek Szydełko
25.04.2019

Staż to wciąż dość popularna forma zdobycia doświadczenia zawodowego i pierwszy krok w stronę zrobienia prawdziwej kariery. Wiele firm chętnie przyjmuje stażystów – wbrew powszechnej opinii nie tylko po to, aby zyskać darmową siłę roboczą. Celem stażu jest również wyselekcjonowanie osób, które mogą sprawdzić się w strukturach przedsiębiorstwa. Wybierasz się na staż lub już na nim jesteś? W tym poradniku podpowiadamy, co możesz zrobić, aby realnie zwiększyć swoje szanse na angaż.

Zaangażowanie

Niby truizm, ale wielu stażystów podchodzi do swoich obowiązków bez przesadnego zaangażowania. Wychodzą z założenia, że potrzebują tylko papieru, a skoro nie otrzymują wynagrodzenia lub jest ono symboliczne, nie ma sensu się starać. Trudno się dziwić, że firma nie chce później zatrudnić takiej osoby.

Jeśli pokażesz swoje zaangażowanie, nawet popełniając błędy, wyróżnisz się na tle innych stażystów i na pewno dasz się zapamiętać. Będzie to mieć niebagatelne znaczenie w momencie podejmowania decyzji o zatrudnieniu jednego ze stażystów.

Zakoleguj się

Nie mylić ze spoufalaniem się! Warto wykorzystać staż do tego, aby nawiązać nowe znajomości. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać – nawet jeśli firma nie zdecyduje się Cię zatrudnić. Przedstaw się wszystkim pracownikom, nie tylko tym, z którymi będziesz mieć kontakt stricte zawodowy. Grzeczność jest zawsze mile widziana. Chodź na wspólne posiłki do biurowego baru, pytaj przełożonego, czy możesz brać udział w spotkaniach wewnętrznych.

Inicjuj różne rozwiązania

To mit, że stażystów nikt nie traktuje poważnie. Dobry pomysł jest zawsze w cenie, niezależnie kto jest jego autorem. Jeśli przyjdzie Ci do głowy jakieś rozwiązanie, które może być wykorzystane przy realizacji ważnego projektu, opowiedz o tym na forum firmy. Uważaj natomiast na „podpowiadaczy”, którzy mogą chcieć ukraść Twój pomysł. Jeśli tylko jest to możliwe, w takich przełomowych momentach poproś o spotkanie z szefem działu lub samym właścicielem.

Domagaj się informacji zwrotnej

Czyli tzw. feedbacku. To bardzo ważne, abyś wiedział, czy robisz coś dobrze, czy może jednak źle. W przeciwnym razie nie zrobisz żadnych postępów, a przełożeni postawią na Tobie krzyżyk jeszcze przed ukończeniem stażu. Po zakończeniu każdego zadania poproś więc o ocenę – jak najbardziej szczegółową. Samo poklepywanie po plecach to za mało.

Najważniejsze jest to, aby wszędzie było Cię pełno. Nie narzucaj się, ale daj wszystkim do zrozumienia, że chętnie pomożesz im w pracy. Pytaj, interesuj się sprawami firmowymi, bądź gotowy do uczenia się nawet oczywistych rzeczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie