Jakie cele zawodowe warto sobie wyznaczyć?

Remigisz Szulc
06.12.2021

Większość osób wchodzących na rynek pracy ma jakiś pomysł na siebie. Chcą np. dobrze zarabiać, szybko piąć się po szczeblach kariery, w pewnym momencie założyć własny biznes itd. Szybko jednak przychodzi weryfikacja – jeśli tych celów nie udaje się zrealizować, to pojawia się uczucie frustracji, zniechęcenia i stopniowego popadania w marazm. Dlatego tak ważne jest, aby wyznaczać sobie realne cele zawodowe i konsekwentnie do nich dążyć. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Wykonywanie pracy zgodnej z kwalifikacjami

To powinien być Twój podstawowy cel, zwłaszcza jeśli jesteś świeżo po skończeniu szkoły czy studiów i szukasz swojej pierwszej pracy. Nie każdemu oczywiście od razu udaje się znaleźć zatrudnienie na stanowisku zgodnym z wykształceniem, natomiast warto do tego dążyć. Dlaczego? Ponieważ wówczas będziesz mieć poczucie, że nie zmarnowałeś czasu w szkole/na uczelni oraz będziesz postrzegany, jako specjalista, co ułatwi Ci robienie kariery w danej branży.

Praca na odpowiedzialnym stanowisku

Na początku swojej zawodowej drogi raczej nie możesz liczyć na to, że ktoś od razu powierzy Ci stanowisko kierownicze, mające wpływ na działalności firmy i kierunek jej rozwoju. Stopniowo jednak staraj się wzbudzić na tyle duże zaufanie, aby w końcu móc zacząć wykonywać pracę, która nie jest stale kontrolowana i gwarantuje Ci znaczną samodzielność – jest ona najbardziej satysfakcjonująca.

Praca przy ambitnych projektach

Tutaj możemy się posłużyć przykładem programisty, który w pewnym momencie swojej kariery osiąga już wysoki status finansowy, a jednak czuje, że przestał się rozwijać, co rodzi frustrację. Aby uniknąć takiego scenariusza nie skupiaj się tylko na zarobkach. Wybieraj takich pracodawców, którzy gwarantują Ci stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy będziesz pracować przy coraz trudniejszych i ambitniejszych projektach.

Wykonywanie pracy, która wiąże się z prywatnymi zainteresowaniami

Jest takie powiedzenie: „Rób to, co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Choć brzmi ono, jak z taniego podręcznika motywacyjnego, to warto o nim pamiętać, ponieważ rzeczywiście sprawdza się realnym życiu zawodowym.

Jeśli łączysz pracę z zainteresowaniami, to eliminujesz ryzyko szybkiego wypalenia, masz wewnętrzną potrzebę rozwijania się, poznawania nowych rzeczy, bycia coraz lepszym. Praca zawodowa po prostu sprawia Ci przyjemność, a to prędzej czy później przełoży się na wzmocnienie Twojej pozycji oraz wyższe zarobki. Kto wie, może kolejnym krokiem będzie założenie własnego biznesu w branży, którą doskonale znasz?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie