Umiejętności miękkie, czyli niezwiązane z wykształceniem, ale wyłącznie z naturalnymi predyspozycjami, przez lata były całkowicie lekceważone przez pracodawców. Z tego powodu pracownicy rzadko się nimi chwalą i w ogóle nie informują o nich w CV. Czasy się jednak zmieniły. Coraz więcej firm stawia na wysoką kulturę organizacyjną, wymagając od pracowników nie tylko kompetencji stricte intelektualnych, doświadczenia i wiedzy, ale także kompetencji społecznych. Jakie umiejętności miękkie warto wpisać w CV, aby zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację w firmie? Oto nasze propozycje.
Choć tę umiejętność w CV wpisuje sobie większość osób starających się o pracę, to akurat taką deklarację można dość łatwo zweryfikować już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego dobrze się zastanów, czy aby na pewno chcesz się tym chwalić. W każdym razie pracownik, który dobrze funkcjonuje w sytuacjach stresowych jest bardzo ceniony, ponieważ pracodawca wie, że może wymagać od niego pracy pod presją czasu, co w wielu branżach jest na porządku dziennym.
Wyjątkowo ważna umiejętność miękka, która wbrew pozorom nie jest tak powszechna, jak mogłoby się wydawać. Pracodawcy szukają osób dobrze funkcjonujących w zespole, ponieważ chcą zbudować kadrę pracowników prawidłowo się ze sobą komunikujących, mogących na sobie polegać oraz zwyczajnie się lubiących. To przekłada się na dobrą atmosferę w miejscu pracy, czego nie da się kupić. Atmosfera ma natomiast bezpośredni wpływ na wyniki zespołu.
Kolejna umiejętność miękka, która zdaje się być w odwrocie, dlatego pracodawcy zwracają na to uwagę. Nikt nie chce mieć w firmie chama, a już na pewno nie na stanowisku, które wymaga pracy z klientem. Dlatego mogąc się pochwalić wysoką kulturą osobistą koniecznie wpisz to sobie w CV, oczywiście mając świadomość, że ta deklaracja zostanie zweryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Pożądana umiejętność miękka, szczególnie na stanowiskach wymagających kreatywności i samodzielnego myślenia. Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby, które potrzebują stałego nadzoru, bo to podnosi koszty pracy. Dużo lepiej jest zatrudnić pracownika świetnie radzącego sobie w nowych sytuacjach, potrafiącego wyciągać wnioski, szybko się uczącego.
Jeśli zawsze szukasz kompromisu, nie lubisz wdawać się w kłótnie, nie prowokujesz konfliktów, to także wpisz to sobie w CV. Będzie to dużym atutem z punktu widzenia pracodawcy dbającego o dobrą atmosferę w miejscu pracy, szukającego uzupełnienia zgranego zespołu, a nie kogoś, kto rozsadzi go od środka.