Jakiej pensji zażądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jerzy Biernacki
15.05.2017

To jeden z największych dylematów, przed jakim stają osoby starające się o pracę. Kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o oczekiwany poziom zarobków, kandydat najczęściej czuje się zdezorientowany i nie wie, co ma odpowiedzieć. Z jednej strony ma swoje oczekiwania, ale z drugiej nie chce od razu „spalić” swojej pozycji. Zbyt wysoka kwota może zrazić pracodawcę, a zbyt niska utwierdzić go w przekonaniu, że kandydat nie ma ambicji i jest typowym średniakiem. Jak wybrnąć z tej niewygodnej sytuacji?

Zorientuj się, jakie są przeciętne zarobki na danym stanowisku

Tutaj jednak bardzo istotne jest, aby nie zawierzać ślepo różnym rankingom publikowanym w Internecie, ponieważ często są one oderwane od rzeczywistości i bazują na danych zebranych w korporacjach działających w Warszawie. Fakt, że informatyk w stolicy zarabia średnio 10.000 złotych na rękę, nie ma żadnego przełożenia na zarobki np. w Bydgoszczy czy w Toruniu.

Dlatego rozsądniej jest przeprowadzić samodzielne śledztwo i po prostu popytać pracowników lokalnych firm o poziom ich zarobków. Możesz zadać takie pytanie na miejskich forach – w Internecie ludzie są bardziej otwarci i chętniej dzielą się takimi informacjami.

Rada

Niezłym pomysłem będzie także zrobienie dyskretnego wywiadu wśród pracowników firmy, w której starasz się o angaż.

Liczenie nie boli

Jeśli nie masz możliwości ustalenia mediany zarobków na danym stanowisku w Twoim mieście, to zastosuj inną skuteczną metodę. Po prostu samodzielnie policz, jaka pensja będzie Cię satysfakcjonować. Weź pod uwagę koszty dojazdu do pracy, stałe koszty życia i swoją obecną sytuację finansową.

Każda pensja, która pozwoli Ci nie tylko przeżyć, ale też coś odłożyć i mieć środki na przyjemności, będzie zadowalająca. Bardzo ważne jest bowiem, aby praca dawała satysfakcję nie tylko pod kątem rozwoju osobistego, ale także finansowym.

Nie bądź fałszywie skromny

Jeśli osoba rekrutująca pyta Cię o oczekiwane zarobki, to zawsze udzielaj konkretnej odpowiedzi. Pracodawcy lubią jasne sytuacje – być może okaże się, że Twoja propozycja jest jak najbardziej rozsądna i jej podanie skróci cały proces rekrutacji. Jeśli jednak będzie inaczej i firma zaproponuje Ci znacznie mniej, to będziesz mieć argument, aby zrezygnować z oferty i poszukać czegoś lepszego.

Unikaj natomiast wymijających odpowiedzi w stylu: „Zarobki nie są dla mnie najważniejsze, liczy się rozwój zawodowy” - takie frazesy są nudne, nic nie znaczą i świadczą wyłącznie o niezdecydowaniu kandydata, co nie jest dobrze widziane w poważnych firmach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie