Jesteś tatą? Sprawdź, jakie prawa przysługują Ci w pracy

Antoni Kwapisz
02.11.2018

Bycie ojcem to ogromna odpowiedzialność, ale też konkretne przywileje – i to nie tylko o charakterze emocjonalnym. Tata zatrudniony w oparciu o umowę o pracę zyskuje dodatkowe prawa, które gwarantuje mu Kodeks pracy. Warto je znać, bo dzięki nim można np. znacznie wydłużyć sobie urlop.

Urlop ojcowski

Jest to podstawowy przywilej, z jakiego może skorzystać każdy ojciec dziecka do ukończenia przez nie 2. roku życia. Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 14 dni. Można go wykorzystać jednorazowo lub podzielić na dwa etapy. Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego, ale jego termin trzeba wcześniej uzgodnić z przełożonym i złożyć pisemny wniosek.

Urlop okolicznościowy

Świeżo upieczony tata automatycznie zyskuje prawo do odebrania 2 dni urlopu okolicznościowego, które są w 100% płatne. Urlop najczęściej wykorzystuje się zaraz po narodzinach potomka. To jednak także wymaga złożenia pisemnego wniosku u pracodawcy.

Urlop opiekuńczy

Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może skorzystać z aż 14 dni urlopu na opiekę nad członkiem rodziny. Z reguły panowie biorą taki urlop zaraz po narodzinach dziecka, by zająć się żoną w połogu czy odciążyć ją w opiece nad maluchem.

Urlop macierzyński

Nie wszyscy wiedzą, że polskie prawo umożliwia podzielenie urlopu macierzyńskiego między matkę i ojca. Mama obowiązkowo musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu. Resztę może natomiast przekazać partnerowi, by to on zajął się maluchem.

Urlop wychowawczy

Tata może również pójść na urlop wychowawczy, który rozpoczyna się po wyczerpaniu limitu urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on do ukończenia przez dziecko 6. roku życia i może trwać maksymalnie 36 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że urlop wychowawczy jest bezpłatny – pracownik ma tylko zapewnione ubezpieczenie, ale nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Dni wolne dziecko

Nie ma ich dużo, bo to zaledwie 2 dni w roku. W dodatku rodzice muszą się nimi podzielić. Jeśli np. matka wykorzysta 2 dni wolne, to ojciec automatycznie traci taką możliwość. Dni wolne na dziecko przysługują tylko do ukończenia przez pociechę 14. roku życia.

Na tym lista przywilejów się nie kończy. Rodzice dziecka do 14. roku życia mają również prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego w związku z czasową niezdolnością do pracy (wynikającą z choroby dziecka). Dodatkowo rodzic pociechy, która nie ukończyła 4. roku życia, może bez żadnych konsekwencji odmówić wyjazdu w podróż służbową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie