Kiedy nie warto kontynuować edukacji?

Andrzej Winnicki
04.06.2020

Wykształcenie to bardzo ważna rzecz, ale nie zawsze jest tak, że trzeba koniecznie, wbrew sobie i pod naciskiem innych kontynuować edukację. Przed takim dylematem bardzo często stają młodzi ludzie, np. po ukończeniu szkoły średniej, którzy czują, że to nie jest dobry moment, aby pójść na studia czy szkoły policealnej. W naszym poradniku wymieniamy życiowe sytuacje, w których na pewno nie warto dalej się kształcić, za to rozsądniej będzie zrobić sobie przerwę na ścieżce edukacji.

Kiedy nie masz planu na swoją edukację

W takim razie pójście na np. studia, które kompletnie Cię nie interesują, jest bez sensu. Nie ulegaj presji rodziców i znajomych. Jeśli w tym momencie swojego życia nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości, nie popełniaj klasycznego błędu i nie idź na jakiekolwiek studia, byle tylko je „odbębnić”.

Kiedy chcesz jak najszybciej zdobyć doświadczenie zawodowe

Jest ono nawet cenniejsze niż wykształcenie. Dlaczego? Ponieważ edukację można uzupełnić praktycznie w dowolnym momencie, a szansa na podjęcie fajnej, rozwijającej pracy może się długo nie powtórzyć. Jeśli teraz jesteś na etapie, kiedy czujesz silną potrzebę posmakowania rynku pracy, to nie rezygnuj z tego tylko po to, aby kontynuować edukację wbrew swoim zainteresowaniom czy umiejętnościom.

Kiedy masz problemy finansowe

Jest to prozaiczny, ale bardzo ważny powodów, dla którego rozsądnie będzie na chwilę zrezygnować z dalszej edukacji. Podjęcie pracy zawodowej zapewni Ci środki do życia, a może nawet pozwoli wesprzeć najbliższych. Choć pieniądze nie są najważniejsze, to jednak trudno jest się bez nich obejść.

Kiedy marzysz o studiach za granicą, ale na razie Cię na to nie stać

To bardzo dobry argument przemawiający za tym, aby na jakiś czas zawiesić swoje plany związane z edukacją. Załóżmy, że marzy Ci się ukończenie studiów na jednej z prestiżowych amerykańskich uczelni. Dobrze wiesz, że to kosztuje – i to nie niemało. Cały cykl studiów na takim Harwardzie może pochłonąć kilkaset tysięcy dolarów. Ciekawym pomysłem może więc być podjęcie pracy, odłożenie części tej sumy i powrót na ścieżkę edukacji w przyszłości, z odpowiednim zabezpieczeniem finansowym.

Kiedy wiesz, że chcesz wykonywać zawód, który nie wymaga świetnego wykształcenia

Nie oszukujmy się: nie każdy musi mieć dyplom w kieszeni, aby być rozchwytywanym i świetnie wynagradzanym fachowcem. Jest mnóstwo zawodów, w których o wiele bardziej ceni się praktyków i osoby z doświadczeniem oraz konkretnym fachem w ręku. Możesz być wybitnym hydraulikiem, elektrykiem, nawet programistą, choć nie skończysz żadnych studiów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie