Polska jest jednym z krajów, w których obowiązuje pensja minimalna. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający pracownika na umowę o pracę nie może mu zapłacić mniej, niż wynika to z przepisów. Pensja minimalna w naszym kraju jest rokrocznie podwyższana, ale nadal nie pozwala ona na osiągniecie stanu bezpieczeństwa finansowego. Są jednak sytuacje, w których warto podjąć pracę za najniższą krajową. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Najniższa krajowa może się okazać adekwatnym wynagrodzeniem dla osoby, która dopiero wchodzi na rynek pracy, a przy tym nie ma jakiegoś szczególnie poszukiwanego wykształcenia. W takiej sytuacji ważniejsze powinno być dla Ciebie zdobycie doświadczenia zawodowego, które w krótkim czasie zaowocuje czy to podwyżką czy propozycją zmiany miejsca zatrudnienia na dużo lepszych warunkach.
Żadna praca nie hańbi, a nawet minimalna krajowa jest pensją, która w polskich realiach pozwala się utrzymać na skromnym poziomie. Jeśli brakuje Ci pieniędzy, to zamiast wiecznie czekać na wymarzoną pracę z wysoką pensją, schowaj dumę do kieszeni i podejmij zatrudnienie za minimalne wynagrodzenie. Opłacisz rachunki, uregulujesz stare długi, staniesz na nogi i z większym spokojem zaczniesz szukać lepiej płatnej pracy.
Prosty przykład: marzy Ci się praca w dużej firmie z branży IT, ale nie masz wykształcenia kierunkowego i doświadczenia w zawodach informatycznych. Firma szuka natomiast pracownika socjalnego, oferując minimalne wynagrodzenie. Choć takie stanowisko jest dalekie od spełnienia Twoich ambicji, to jednak da Ci szansę zaczepienia się w firmie, poznania jej struktury, pracowników, może nawet kierownictwa. Dzięki temu, że będziesz już w środku korporacji, być może uda Ci się zaprezentować swoje umiejętności przed odpowiednimi osobami i zrobić krok do przodu w karierze.
Prozaicznym powodem, dla którego czasami warto podjąć pracę za minimalną krajową jest prowadzenie drobnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli możesz ją wykonywać np. popołudniami, to warto podjąć zatrudnienie w innej firmie na umowę o pracę. Dzięki temu zyskasz nie tylko dodatkowe źródło dochodów, ale także nie będziesz musiał opłacać pełnych składek na ZUS z tytułu własnej działalności.