Kiedy warto pracować za najniższą krajową?

Maciej Piwowski
08.02.2021

Polska jest jednym z krajów, w których obowiązuje pensja minimalna. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający pracownika na umowę o pracę nie może mu zapłacić mniej, niż wynika to z przepisów. Pensja minimalna w naszym kraju jest rokrocznie podwyższana, ale nadal nie pozwala ona na osiągniecie stanu bezpieczeństwa finansowego. Są jednak sytuacje, w których warto podjąć pracę za najniższą krajową. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nie masz doświadczenia

Najniższa krajowa może się okazać adekwatnym wynagrodzeniem dla osoby, która dopiero wchodzi na rynek pracy, a przy tym nie ma jakiegoś szczególnie poszukiwanego wykształcenia. W takiej sytuacji ważniejsze powinno być dla Ciebie zdobycie doświadczenia zawodowego, które w krótkim czasie zaowocuje czy to podwyżką czy propozycją zmiany miejsca zatrudnienia na dużo lepszych warunkach.

Jesteś w bardzo trudnej sytuacji finansowej

Żadna praca nie hańbi, a nawet minimalna krajowa jest pensją, która w polskich realiach pozwala się utrzymać na skromnym poziomie. Jeśli brakuje Ci pieniędzy, to zamiast wiecznie czekać na wymarzoną pracę z wysoką pensją, schowaj dumę do kieszeni i podejmij zatrudnienie za minimalne wynagrodzenie. Opłacisz rachunki, uregulujesz stare długi, staniesz na nogi i z większym spokojem zaczniesz szukać lepiej płatnej pracy.

Chcesz się zaczepić w konkretnej firmie

Prosty przykład: marzy Ci się praca w dużej firmie z branży IT, ale nie masz wykształcenia kierunkowego i doświadczenia w zawodach informatycznych. Firma szuka natomiast pracownika socjalnego, oferując minimalne wynagrodzenie. Choć takie stanowisko jest dalekie od spełnienia Twoich ambicji, to jednak da Ci szansę zaczepienia się w firmie, poznania jej struktury, pracowników, może nawet kierownictwa. Dzięki temu, że będziesz już w środku korporacji, być może uda Ci się zaprezentować swoje umiejętności przed odpowiednimi osobami i zrobić krok do przodu w karierze.

Masz jednoosobową działalność gospodarczą

Prozaicznym powodem, dla którego czasami warto podjąć pracę za minimalną krajową jest prowadzenie drobnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli możesz ją wykonywać np. popołudniami, to warto podjąć zatrudnienie w innej firmie na umowę o pracę. Dzięki temu zyskasz nie tylko dodatkowe źródło dochodów, ale także nie będziesz musiał opłacać pełnych składek na ZUS z tytułu własnej działalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.